iyimi boyle bilgi sitesi

Bebeğime Sütüm Yetiyor mu

Anne ve Çocuk 12 Mayıs 2019
Bebeğime Sütüm Yetiyor mu

Emziren annelerin en çok kaygılandıran konuların başında “bebeğime verdiğim anne sütüm yetiyor mu?” endişesidir. Annenin aklında, “acaba bebeğim doyuyor mu?, bebeğim aç mı?” gibi birçok sorular vardır.

Peki Sütüm Bebeğime Yetiyor mu?

1– Anne sütünün bebeğe yettiğini anlamanın en kolay yolu bebeğin tartı takibidir. Bebeğin 1. haftadan itibaren yeterli kilo alması anne sütü alımının yeterli olduğunun en önemli göstergesidir.

2– Sütün yeterliliği için anneler bebeklerin bezlerini takip etmeleri doğru olacaktır. Bebeğin günlük 3-4 kez bol idrarlı ıslak bez ve en az 2 kez sarı renkli kaka sütün yeterli olduğunu gösterir.

Annelerin en çok yaptığı hatalardan bir tanesi, başka bir sebep yokken sütün sağılarak miktarının ölçülmesidir. Bu durum annenin endişesini arttırarak mama verme kısır döngüsüne neden olabilir. Emzirme döneminde annelerin özellikle dikkat etmesi gerekenlerin başında, annenin yeteri kadar dinlemiş uykusunu almış ve stresten uzak olması gerekir. Yeterli su tüketimi ile birlikte dinlenme sütünüzü arttıracaktır.

Bu yüzden gereksiz kaygıları bir tarafa atın ve bebeğinizi mutlu mutlu büyütün. Anne sütü ile ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Anne Sütünü Arttıran 15 Yiyecek

Anne Sütü İçeriği

Anne Sütü Vitaminlerinin Özellikleri ve Faydaları

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir

Yeni Doğan Bebek Ne Kadar Sıklıkla ve Süreyle Emzirilmelidir

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.