iyimi boyle bilgi sitesi

Bebeğe Su Kaçıncı Ayda Verilmelidir

Anne ve Çocuk 6 Mayıs 2019
Bebeğe Su Kaçıncı Ayda Verilmelidir

Annelerin en çok sorduğu sorulardan biri olan “bebeğe su kaçıncı ayda verilmelidir” sorusunu uzman doktorlarımızdan yardım alarak sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Sizlerinde bildiği üzere anne sütü bebeğin su dahil tüm gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılar. Hatta çok sıcak havalarda bile anne sütü bebeğin su ihtiyacını rahatlıkla karşılar. Bebek anne sütü alıyorken ilk 6 ayda verilecek suyun bebeğin elektrolit dengesini bozabiliyor, hatta su zehirlenmesine yol açabiliyor.

Bebeğiniz 6. ayı doldurduğunda ek gıdalarla birlikte bebeğe su vermeye başlanabilir. Bebeğinize su verirken suyun temiz olması ve mikroplardan arınmış olmasına dikkat edin. 1 yaşına kadar bebeğe verilecek olan su yaklaşık 5-10 dakika kaynatılıp, beklettikten sonra ılık olarak verilmelidir. Suyun kaynatılması bebeğe mikrop geçişinden koruyacaktır. Ancak su 10 dakikadan uzun süre kaynatılmamalıdır. Aksi halde suyun mineral içeriği değişebilir.

Bebekler için en uygun su cam şişede depolanan doğal kaynak sularıdır. Verilen suyun PH değerinin 7-8,5 arasında olması önemlidir. Bebeklerin içtiği suyun, flor içermesi (litrede 1,5 mg fazla olmamalı) önerilmektedir.

Bebeğe Su Ne Kadar Verilmelidir?

Bebeğe verilecek su miktarı konusunda, bebeğe her ek gıda sonrasında su teklif edilmeli ama bebek su içmesi için zorlanmamalıdır.

Bebeğe Su Nasıl Verilmelidir?

Bebeğe su biberon ile değil, iki eliyle saplarından tutabileceği suluk ile verilmesi daha uygun olacaktır.

Bebeğin Su Alımı Yeterli mi ?

Bebeğinizin yeterli su içtiğini anlamanın en kolay yolu idrar rengidir. Eğer bebeğinizin idrar rengi açık ve bol miktarda idrar yapıyorsa sıvı alımı yeterlidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.