iyimi boyle bilgi sitesi

Anne Sütünü Arttıran 15 Yiyecek

Anne ve Çocuk 3 Mart 2017
Anne Sütünü Arttıran 15 Yiyecek

Anneler bebeklerinin çok iyi beslemesini isterler. Anne sütünü arttırmak için elinden gelen her şeyi yapar. Genellikle istedikleri artış oranına ulaşamazlar. Bu konuda iyimiboyle sitesi olarak denenmiş ve işe yaramış önerileri sizler için listeledik. Listelemek bizden emzirmek sizden.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

1- SU: Anne sütünün miktarını arttırmak için tüketilmesi gereken temel besin öncelikle sudur. Anne sütünün yüzde 87’si sudan oluşuyor. Emziren annelerin bu süreçte normal gereksinimlerinden daha fazla su tüketmeleri gerekiyor. 60 kiloluk birinin günlük tüketmesi gereken su miktarı yaklaşık 2 litreyken, emziren annelerde bu rakam 3-3,5 litreye çıkıyor.

2- Ceviz, Fındık, Badem: Bu yağlı tohumların içeriğinde bulunan bazı aminoasitler süt oluşumu için gerekli olan seratoninin yapısına katılarak süt miktarının ve kalitesinin arttırılmasında oldukça etkilidir. Bu yağlı tohumlar yüksek kalori içerdiğinden gün içerisindeki ara öğünlerde 4 tam ceviz, 10 adet çiğ badem veya fındık yiyebilirsiniz.

3- Çemen Otu Tohumu: Bazı araştırmalar 2 hafta boyunca düzenli olarak çemen otu tüketiminin anne sütünü belirgin oranda arttırdığını ortaya koymaktadır.

4- Rezene: Anethol, dianethole ve photoanethole bakımından zengin olan rezene, anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini teşvik eder. Çay yerine rezene çayı tüketin ve içine şeker eklemeyin. Günde 2-3 fincan rezene çayı tüketerek süt miktarını artırabilirsiniz.

5- Dereotu: Rezenenin yakın akrabası olan dereotu sağlıklı anne sütü üretimini destekleyen hormonal değişikliklere yardımcı olabilir.

6- Yulaf: sütün kanallarda ilerlemesini hızlandırıyor. Yulaf iyi bir demir kaynağı, ayrıca rahatlatıcı etkisiyle sütün meme kanallarında ilerlemesini sağlayan oksitosin hormonunun salınımını uyarıyor. Yulafı pişirerek veya süt ile tüketebilirsiniz.

7- Havuç: İçeriğinde meme dokusunun sağlıklı gelişimini ve süt oluşumunu destekleyerek östrojen benzeri görev yapan, bitkisel bir kimyasal olan fitoöstrojen bulunuyor. Fitoöstrojen süt üretimini artırıyor. Östrojen hormonu meme dokusu içerisindeki süt kanallarını geliştiriyor.

8- Arpa: Süt salınımını artırıyor. Hayvanlarla yapılan bazı çalışmalar arpanın içinde bulunan polisakkaritin annedeki prolaktin miktarını arttırdığını gösteriyor. Prolaktin, memede bulunan süt salgılayıcı hücrelerden süt salınımını uyaran hormon. Arpanın çimlendirilmesiyle elde edilen malt içeceklerinden günde 1 adet tüketebilirsiniz.

9- Baklagiller: İyi bir demir kaynağı olan baklagiller, süt miktarını ve kalitesini arttırıyor.

10- Ispanak, kara lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler: Bu sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler ile süt miktarını arttırıyor. Ayrıca bu sebzeler kalsiyum, demir, folat ve vitamin A içeriği bakımından zengin olması yönü ile de sütün kalitesinin artmasına da katkı sağlıyor.

11- Kimyon: Yemeklerinize kimyon ilave etmek hem farklı bir tat verir hem de süt salınımınızı arttırır.

12- Sarımsak: Annenin süt kalitesi için gerekli vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olur ve anne sütünü önemli ölçüde arttırır.

13- Bulgur pilavı: Anne sütünü önemli ölçüde arttırır.

14- Aşure: Zengin içeriğiyle anne sütünü önemli ölçüde arttırır.

15- Kuru Soğan: Her derde deva olan soğan, anne sütünün artışında oldukça etkilidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.