iyimi boyle bilgi sitesi

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir

Anne sütü, anne ve bebek arasındaki fiziksel ve duygusal bağı güçlendirir. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez ama en önemli olanlarını sizler için paylaşıyoruz. Sizlerde yorumlarınızı ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Anne Sütünün Faydaları

1– Anne sütü bebeğin bağışıklı sistemini güçlendirir.
2– Anne sütü, bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Bu sayede antibiyotik kullanımı gerektirebilecek hastalıklar daha hafif atlatılır.
3– Anne sütü, bebeğe yapılan aşıların etkinliğini arttırır.
4– Anne sütü bebek için probiyotik ve prebiyotik özelliktedir. Bu sayede sindirim sistemi florasının oluşmasında çok önemli rol oynar. Anne sütü alan bebeklerde ishal görülme olasılığı, anne sütü almayan çocuklara göre daha azdır.
5– Anne sütü antikor yanıtını arttırarak, bebeğin ileride alerjik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
6– Anne sütü bebeğin ayına ve ihtiyacına göre salgılandığı için ve içerisindeki protein-karbonhidrat ve yağ oranları bebeğin ihtiyaç düzeyine göre olduğu için, diabet gibi kronik hastalık riskini azaltır.
7– Anne sütü, hazır mamalara göre bebeklerde daha az karbonhidrat yükü yapar. Anne sütü ideal glisemik indeksde olduğu için obezite riskini azaltır.
8-Anne sütü ile beslenen bebeklerde kanser riski düşüktür.
9– Anne sütü, içerdiği vitaminler sayesinde bebeklerde görülen vitamin eksiklikleri anne sütü alan bebeklerde daha az görülür.
10– Anne sütü, içerdiği yüksek kalsiyum sayesinde büyüme ve gelişme geriliği riskini azaltır.Bebeğin büyüme ve gelişmesini hızlandırır.
11– Anne sütü alan bebekler emdikleri için çene-ağız ve diş gelişimleri de olumlu yönde etkilenir.
12– Anne sütü içeriğinin %88 su olması sebebiyle, bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar. Bebeğe ek su verilmesine gerek kalmaz.
13– Anne sütü her zaman sterildir ve ısı derecesi bebeğiniz için ideal ısıdadır.
14– Anne sütü, bebeğin zeka gelişimini arttırır.
15– Annenin aldığı besinlerin tat ve kokusu anne sütüne geçtiği için bebek anne sütü ile ek gıdaya geçene kadar   besinlerin bütün koku ve tadını alır. Böylelikle anne sütü alan bebekler ilerde ek gıdaya daha çabuk alışırlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.