iyimi boyle bilgi sitesi

Çocuğunuz İştahsız Olmasın

Anne ve Çocuk 15 Şubat 2019
Çocuğunuz İştahsız Olmasın

İştahsız bir çocuk, anne ve baba için çok endişe verici bir durum olabiliyor. Özenle hazırladığınız yemekten 1-2 kaşık yemeği bile istemeye istemeye yerler. Peki bu çocuklar neden iştahsız.

İştahsızlığın birçok sebebi olabilir. Bir hastalık sebebiyle de olabilir. Bir yanlış beslenme alışkanlığı sebebiyle de olabilir. Bu yüzden öncelikle çocuğunuzun neden iştahsız olduğunu bir çocuk hekiminden destek alarak bulmalısınız.

Sağlıklı Çocuklarda İştahsızlığın Sebepleri

1– Sağlıklı çocuklarda iştahsızlığın sebebi genellikle bebeklik döneminde, beslenmede yapılan yanlışlıklar olabilmektedir. En çok yapılan yanlışlık, bebeklerin beslenme için zorlanmasıdır. Bebek ve çocuk açlık hislerine göre beslenmesidir. Bu tip beslenmeye responsive beslenme denir. En doğru beslenme şeklidir.

2– Sağlıklı iletişim önemlidir. Beslenme, anne-bebek arasında karşılıklı iletişimde olması, iştahsızlığın gelişmesini önlemek açısından çok önemlidir. Anne, bebeğin açlık hissini iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.

3– Beslenme bir ödüllendirme aracı olarak kullanmamalıdır. Bunu yersen sana şu oyuncağı alırım, bu yemeği yersen çizgi film izleyebilirsin gibi uyaranlar yanlıştır.

4– Bebeğin kendisine ait çatalının kaşığının tabağının olması, onlarla oynayarak anneyi babayı yerken taklit etmeye çalışması, erken dönemlerden itibaren mama sandalyesinin kullanılması, onun kendi kendine beslenme davranışını geliştirecektir.

5– Bebek her zaman ağzına verilen besinleri pasif bir şekilde yemekten hoşlanmaz. Bebeği bu şekilde yemeğe zorlamak bazen sevdiği besinleri bile reddetmesine yol açabilir. 8-9 aylık bebeklerde parmakla yakalama gelişir ve önüne konulan sevdiği yumuşak besinleri bu şekilde de alabilir.

Not: Önünde yemek olduğu halde yemeyen ve açlıktan ölen çocuk yoktur. Endişe etmeyin acıkan çocuk yemek yemek zorundadır ve yer. Çocukluk döneminde çok zayıf olan ama ergenlik döneminde yaşadığı hızlı gelişme atağıyla birçok çocuk kilolu bile olabilmektedir. Bu yüzden çocukları beslenme konusunda ısrarcı olmamak gerekir.

Daha Fazla Bilgi İçin “Çocuğum Çok İştahsız Ne Yapmalıyım” linkini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.