iyimi boyle bilgi sitesi

Anne Sütü Vitaminlerinin Özellikleri ve Faydaları

Anne ve Çocuk 2 Haziran 2018
Anne Sütü Vitaminlerinin Özellikleri ve Faydaları

Anne sütünde bebeğin ihtiyacı olan proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve yağlar bulunur. Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeren anne sütü, doğanın  mucizesidir.

Anne Sütünün Faydaları

1– D ve K vitamini dışında anne sütünde bulunan vitaminler, bebeğin büyüme ve gelişmesi için yeterli düzeylerdedir.

2– Eğer bebek yeteri kadar anne sütü alıyorsa, bebekte vitamin eksikliği görülmez. (Anne sütünde eksik olan K vitamini bebeğe doğumda enjeksiyon olarak intramuskuler olarak yapılmaktadır. D vitamini de ilk haftadan sonra damla olarak verilmektedir.)

3– Anne sütünün içerdiği vitamin ve minerallerin miktarının normal düzeylerin altında olduğu görülür. Bunun nedeni ise sağlıklı bir yenidoğan dönemi geçiren ve sağlıklı büyüme gösteren bebeklerin, böbrek fonksiyonlarının  tam olarak gelişmesi bir yaşını bulmasından dolayıdır. Anne sütünün içinde var olan sodyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineral düzeyleri bebeğin tam olgunlaşmamış böbreklerine ek bir yük getirmeyecek ve onu yetmezliğe sokmayacak miktardadır. Bu hassas miktarı anne sütü mucizevi şekilde ayarlamaktadır.

Anne Sütü İçen Bebeklerin Su İçmesine Gerek Var mıdır?

An­ne sü­tü­nün yaklaşık %90’ı  su­dan olu­şur. Bu sebeple anne sütü ile beslenen be­beğe, dışarıdan  su verilmesine gerek yok­tur.

Anne sütünün faydaları hakkında daha fazla bilgi için Anne Sütünün Faydaları Nelerdir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.