iyimi boyle bilgi sitesi

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedir ve Nasıl Geçer

Anne ve Çocuk 9 Mayıs 2019
Bebeklerde Gaz Sancısı Nedir ve Nasıl Geçer

Bebeklerde gaz sancısı (kolik), 3 aylıktan küçük bebeklerde tekrarlayan ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösterir. Bebekteki gaz sancısı anne babalar tarafından genel kanı olarak gaz sancısı gibi düşünülmekle birlikte, esas neden yeteri kadar olgunlaşmamış olan sindirim sistemidir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri

1– Bebek, 3 aylıktan küçük ve günün aynı saatlerinde, genellikle akşamüstü veya akşam saatlerinde ağlıyorsa gaz sancısı çekiyor olabilir.

2– Bebeğin ağlamaları her hangi bir uyaran olmadan başlıyor ve bebek kolay sakinleşmiyorsa bebek gaz sancısı çekiyor olabilir.

3– Bebek ağlama sırasında yüzünde kızarma, ayaklarını karnına doğru çekme şeklinde tipik kolik belirtiler gösteriyorsa bebekte kolik(gaz sancısı) rahatsızlığından şüphe edebilirsiniz. Ancak bebeklerde tekrarlayan ağlamalara neden olabilen birçok durum olduğu için kolik tanısının doktor tarafından konulması gerekir.

Bebeklerde Gaz Sancısının Tedavisi Nasıl Olmalıdır

1– Bebeklerde gaz sancısının kesin tedavisi zamandır, çoğu bebekte her hangi bir özel tedavi verilmese bile 3. Ayın sonunda ağlama atakları azalarak kesilecektir. Anne ve baba bu süreçte sabırlı olmalıdır. Bebek 3. ayından itibaren sindirim sistemi güçlendikçe, gaz sancıları azalacaktır.

2– Genel olarak gaz sancısı çeken huzursuz bebeklerin sakinleştirilmesinde, ilaç dışı davranış yöntemleri mutlaka anne babalara öneriyoruz. Bebeklerin anne karnından alışık oldukları, hafif sallanma, hareket ve uğultu benzeri sesler huzursuz bebeklerin sakinleştirilmesinde yardımcı olacaktır.

3– Bebekteki gaz sancısı atakları sırasında bebeğin kucakta hafif sallanarak dolaştırılması bebeği rahatlatabilir.

4– Bebeğin hafif sallanması ve şişş benzeri sesler çıkararak sakinleştirmeye çalışabilirsiniz.

5– Bebeğin anne karnındaki seslere benzeyen sesler duyması bebeği rahatlatır. Beyaz gürültü olarak adlandırılan ses kayıtlarının dinletilmesi bebeği sakinleştirebilir.

6– Bebeğe, beslenme amaçlı olmayan emerek sakinleşmek istekleri nedeniyle emzik verilmesi bu süreçte yardımcı olabilir ama alışkanlık edinimi sebebiyle bu yöntem en son seçeneğiniz olsun.

Bebeklerdeki Gaz Sancısının Geçmesinde En Etkili Yöntem olarak “I Love You Bebek Masajı” Mesajıdır. Bu masaj hakkındaki yazımıza I Love You Bebek Masajı linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.