iyimi boyle bilgi sitesi

Çocuklarda Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir

Anne ve Çocuk 4 Ekim 2019
Çocuklarda Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir

Öncelikle öksürük akciğerin kendini mikroplardan korumak için uyguladığı bir savunma yöntemidir. Öksürüğü kesmek için ilaç kullanmamanızı öneririz. Peki çocuk çok öksürüyor ise ne yapacağız. İlk yapacağınız mutlaka bir doktora muayene olmaktır. Doktor çocuğun akciğerlerini dinleyecektir. Akciğerler temiz ve sorun yoksa korkmanıza da gerek yok. Öksürüğü kesmek yerine çocuğu rahatlatıcı yöntemler uygulanabilir. Bizler tecrübe ile sabit ve bebeklerde öksürüğe iyi gelen bazı bitkisel çözümleri sizlerle paylaşacağız.

Şunu da unutmayın uzun süre düzelmeyen öksürük daha büyük sorunların habercisi de olabilir. Zatürre ve krup gibi. Başta da söylediğimiz gibi çocuğun ciğerleri temiz ve sorun yoksa, öksürüğünü biraz rahatlatmak için bazı yöntemler önerebiliriz. Aksi takdirde hastane ortamında kontrol altında olunmalıdır.

Öksürüğü Rahatlamak İçin Yöntemler

1– İlk olarak çocuğunuz gündüz öksürmeyip de özellikle gece öksürüyorsa bebeğinizin yastığını biraz yükseltin. Burun akıntısı ciğerlere doğru aktığı için çocuklar yada bebekler gece öksürük krizine giriyor. Ama siz yastığı biraz yükseltirseniz geniz yada burun akıntısı geri kaçmayacak ve bir nebze öksürüğün azaldığını fark edeceksiniz.

2– 3 çay kaşığı kadar bal içerisine limon damlatıyorsunuz ve bu karşımızı çocuğa yediriyor yada içiriyorsunuz. Miktar 3 çay kaşığı bal ise 6-7 damla limon damlatmanız yeterli. Bunu denediğinizde faydasını göreceksiniz.

3– Burun tıkanıklığı varsa bunu serum fizyolojik ile burun tıkanıklığını açmanız gerekir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için “Burun İçin Tuzlu Su Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır” Bu çok önemli bir yöntemdir. Doktorların sıklıkla önerdiği bu yöntem sayesinde çocuk ağızdan nefes almaya başlar. Bu durumda öksürüğün şiddetinde önemli bir düşüş başlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.