iyimi boyle bilgi sitesi

Saç Dökülmelerine Neden Olan 5 Hata

Saç Dökülmelerine Neden Olan 5 Hata

Sağlıklı saçlara sahip olmak için etrafta gördüğümüz veya duyduğumuz her şeyi saçlarımıza uyguluyoruz. Bu konuda doğru olarak bildiğimiz o kadar çok yanlış var ki, hangisini söylesek bilemiyoruz. Dermatoloji uzmanlarına göre toplumda doğru olarak bilinen ama aslında yanlış olan en büyük 5 yanlış bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

1- Çok Köpüren Şampuan: Köpük köpük saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınız tertemiz olduğu düşünürsünüz. Ama ne yazık ki yanılıyorsunuz. Bol köpüklü bir şampuan demek bol kimyasallı bir şampuan demektir. Aromalı, mis kokulu kimyasal şampuanlar yerine, daha az köpüren ama saçları da oldukça iyi temizleyen bitki özlü şampuanları tercih etmelisiniz. Hatta son yılların popüler saç yıkama modası no poo saç akımı yöntemini de deneyebilirsiniz. Ünlü araştırmacı Erkan Şamcı’nın doğal ev yapımı şampuan tariflerinden yararlanarak kendi şampuanınızı evde yapabilirsiniz. Bu konudaki bilgiye Doğal Şampuan Yapımı linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2- Saç Şekillendirmek: Saçlarınızı sık sık saç düzleştiricisi ile şekillendirmek, fön çekmek gibi yüksek ısıda yapılan işlemler saç dökülmesine sebep olur. Bu ürünleri sık sık kullanmamanız gerekiyor. Aksi takdir zamanla saçlarınız yıpranıyor ve dökülüyor.

3- Saçların Doğal Rengini Değiştirme: Saçlarınızın rengini kimyasal saç boyalarıyla değiştirmek, saç dökülmesine maruz kalmanıza sebep oluyor. Saçları açıcı kullanarak renklerini açmak, perma yaptırmak gibi işlemler de dökülme sebebidir. Bu ürünleri mümkün olduğu kadar az kullanmak saçlarınız için en sağlıklı seçim olacaktır.

saciniza-zarar-veren-hatalar4- Sıkı Saç Örgüleri: Saçı sıkı sıkı örmek veya saçı çekerek at kuyruğu yapmak gibi işlemler de saçlarınıza zamanla zarar veriyor. Uzmanlar, saçların daha özgür olmasından yana.

5- Stres ve Vitamin Eksikliği: Demir ve protein eksikliği saç dökülmesinin en sık rastlanılan besin kaynaklı sebeplerinden bazılarıdır. Vücutta demir ve protein alımı azaldığında saçlarınız dökülmeye başlar.
Stres ya da yaşanan psikolojik travmalar da saç dökülmesinin önemli sebeplerindendir. Stres kaynaklı saç dökülmeleri stresli günlerin başlangıcından sonra yaklaşık 4 ay içinde kendini göstermektedir.

sac-dokulmesi-neden-olurBunların dışında menapoz, tiroid hastalıkları, saçkıran, bazı ilaçlar (hormonları kontrol eden doğum kontrol hapları,
anti depresan ilaçları, tansiyon hapları ve artrit ilaçları), yüksek ateşli hastalıklar, kemoterapi, radyoterapi, aşırı kilo kayıplarında da saç dökülmeleri görülebilir.

Uzun süren ve fazla miktarda saç dökülmesine maruz kaldığınızda bir doktora gitmekte fayda vardır. Saç dökülmesinin sebebi araştırılıp bulunmalıdır ve tedavi edilmelidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.