iyimi boyle bilgi sitesi

Corona Virüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız

Sağlık 7 Nisan 2020
Corona Virüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız

Corona virüs, insanlarda korku, endişe, stres ve moral bozukluğuna neden olmaktadır. Bu korkunun bedeli de ne yazık ki bağışıklık sisteminin çökmesi oluyor. Stres de en az corana virüs kadar tehlikeli.

Bağışıklık sistemi; bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları bloke eden sistemlerdir. Bağışıklık sistemi, vücudu direnç sağlayarak dışarıdan, yabancı ve zararlı maddelerden koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Uzun süreli kronik stres, bağışıklık sistemini zayıflatarak sağlığımızı tehdit eder. Ve bu durumda;

  • Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini azaltarak, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini 3-4 katına yükseltir.
  • Baş, boyun omuz ve sırt gibi eklem ağrılarına neden olabilir.
  • Kanser ve ülserin görülme sıklığında artışa neden olur.
  • Kalp krizi riskini artırır.
  • Kronik yorgunluklara neden olabilir.
  • Metabolizmayı bozarak yaşlanma sürecini hızlandırır.

Corona Virüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız ?

Bağışıklık sistemimizi güçlendirip salgın hastalıklara karşı savaş açmanın en önemli yolu öncelikle sakin kalmaktır. Stres ve kaygıdan uzak durun. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dengeli ve sağlıklı beslenme, kaliteli uyku ve sporun önemi çok büyüktür. Sağlıklı ve dengeli beslenme, hastalıklardan korunmak ve yaşam kalitesini artırmak için vücudumuzun gereksinimi olan besinleri bilinçli bir şekilde yeterli miktarda ve uygun zamanlarda almalıyız.

Zercefil- Zerdaçal: Zencefil ve zerdeçalın, antioksidan içeren bileşenleriyle vücutta koruyucu etki yaratarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak sağlıklı olan her şeyin fazlası zarar o yüzden 1 çay kaşığından fazla kullanılmamalıdır. Özellikle kan sulandırıcı ilaçları kullanan hastaların mümkün olduğu sürece tüketmemeleri gerekmektedir.

Probiyotlar :Bağışıklık sistemini güçlendiren dost bakterilere probiyotik adı verilir. Bağırsaktaki kötü  bakterilerinin çoğalması sonucu bir takım bağırsakta şikayetler ortaya çıkar. Bu durumu normal düzene getirmek için probiyotik yani iyi bakterileri vücuda göndererek yeniden doğal denge sağlanır. Probiyotikler vücuttaki bakteri ve virüslerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kefir probiyotik bir besindir ve ayrıca B vitaminlerinin emilimini da artırır. süt ve süt ürünlerinde, evde yapılan doğal yoğurtta da probiyotik vardır. Bu yüzden de günlük olarak bir kase yoğurt ve kefir tüketmeye özen gösterelim. Ayrıca ev yapımı turşular da hem probiyotik özelliği taşırlar hemde bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde bizi yalnız bırakmazlar.

Güçlü Bağışıklık Sistemi için Vitaminlerin Önemi

A Vitamini: Yumurta, süt, balık,  portakal, havuç,ıspanak, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerdeki A vitamini güçlü birer antioksidandır.

E Vitamini: Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller E vitamini bakımından oldukça zenginidir.

Brokoli: İçinde bulundurduğu C, E, A, K, B6, B2 vitaminler ve ayrıca magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko, selenyum da bulunmaktadır. Lif kaynağı olan brokoli ve yulaf bağışıklık sistemini güçlendirmek için harika bir sebzedir. Çiğ olarak tüketilmelidir.

C Vitamini: Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, ıspanak, karnabahar, portakal, limon, mandalina ve kuşburnu gibi besinlerde bol C vitamini içermektedir.

D Vitamini: D vitamini sağlıklı kemik yapısını ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca depresyonun ve insülin direncinin önlenmesine yardımcı olur. D vitamini eksikliği, her yaş grubunu etkileyen ve önemli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan bir etkendir. Vücudun gereksinim duyduğu D vitamininin % 90’ı güneş ışığıyla, % 10’u gıdalarla alınabilmektedir.  Bu yüzden her gün  11.00-15.00 arasındaki saatler de 10-15 dakika güneşlenmek yeterli olacaktır. Güneşe çıkamıyorsanız bunun için  D vitamini takviyeleri alabilirsiniz.

Spor ve yürüyüş yapmak: Haftada 4 gün 30-45 dakika yürüyüş, yüzme ya da bisiklete binmek vücudun bağışıklığını güçlendirir. Evden çıkamıyorsanız evinizde 15-20 dakikalık egzersizler yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.