iyimi boyle bilgi sitesi

Drone Nedir ve Nasıl Çalışır

Bilim ve Teknoloji 12 Kasım 2018
Drone Nedir ve Nasıl Çalışır

Drone, kelime olarak İngilizce kökenlidir. Drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir kelime. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Drone, çalışma prensibinden yola çıkılarak erkek arıya benzetilmektedir. 2 farklı drone tipi bulunmaktadır.

1- Wi-Fi ile bağlanılarak çalışan drone.

2- Uzaktan kumanda ile yönetilen drone.

Drone’nin kullanım alanları oldukça fazladır eski zamanlarda en çok askeri alanda kullanıldığı görülmektedir. Şimdilerde ise spor, show dünyası, seyahat, pazarlama, konserler, gazetecilik, tarım, haritalama, moda, acil yardım ve kurtarma, haberleşme ve sağlık alanlarında oldukça fazla kullanılmaktadır. Bunun gibi daha birçok farklı alanda kullanımı yaygındır.

Drone Nasıl Çalışır

Öncelikle Quadcopter nedir, bunu anlamamız gerekiyor. Quadcopterlar sabit bir açıya sahip olan insansız hava araçlarıdır. Quadcopter aslında birden çok pervaneye sahip bir helikopterdir. Burada en fazla simetrik ve sabit çalışanı 4 pervanesi olan VTOL (vertical take off and landing) yani dikey düzlem üzerinde uçma ve alçalma prensibi ile çalışan insansız hava aracıdır. Tüm güç bu pervaneler ile sağlanır. Her pervanenin dönmesini sağlayan motorların gücü ESC (Electronic Speed Controller) yani elektronik hız ayar kontrol mekanizması yoluyla belirlenir.

Quadcopterların gövde kısmı + işaretini andırır ve her bir noktada motor vardır. Bu motorlar sayesinde üzerindeki pervaneler hareket eder ve bu motorlar bir kaldırma kuvveti oluşturur. Ayrıca bu güçlü motorlar Quadcopterları kendi ekseninin dışında başka yönlere kolay bir şekilde hareket etmesini ve rahat olarak iniş yapabilmesini sağlar.

Quadcopterların pervanelerinin dönüşleri ise tam tersinedir. Birbirine bakan iki pervane saat yönünde diğer iki pervane ise saat yönünün tersine doğru hareket eder. Pervanelerin farklı yönde dönmesinin sebebi ise helikopterin dengede kalmasını sağlamasıdır.

Yorumlar

Yazıya 2. yorum yapılmış.

Hayat Okyanus 16 Kasım 2018

Drone yani uçan göz. Dediniz de aklıma yaşlı adamın kaçışı ve yaşlı teyzenin kaçışı aklıma geldi Allah iyiliğinizi versin Amca ce teyze:))

Tunahan Soyak 26 Şubat 2019

Bu faydalı bilgiler için teşekkür ediyoruz…