iyimi boyle bilgi sitesi

Doğal Şampuanın Saçlarınıza Yaptığı Bu Etkiye İnanamayacaksınız

Doğal Şampuanın Saçlarınıza Yaptığı Bu Etkiye İnanamayacaksınız

Hepimiz Erkan Şamcı’yı artık hem sık sık ekranlarda gördüğümüz için hem de tam bir ekosistem aşığı olduğu için oluşturduğu ekolojik tariflerden ve yayınladığı kitaplarından tanıyoruz. (Sitemizde de Erkan Şamcı’nın biyografisine Erkan Şamcı Kimdir adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.) Maalesef kullandığımız pek çok üründe, ürünün çabuk bozulmaması için ve istenilen özellikleri içermesi için çok fazla kimyasal madde bulunuyor. Bu nedenle de hem çevreye, ekosisteme hem de bu ekosistemin bir parçası olan bizlere zarar veriyor. Vücudun ve ekosistemin doğal dengesini bozan bu ürünlerin farkında olmadan müptelası olduğumuzu söylüyor Erkan Şamcı. Halbuki onun araştırmalarına göre, mesela farklı alanlarda kullandığımız temizlik ürünlerinin içeriği aslında aynı. Ama birkaç farklı işlem yapılarak oluşturulan bu ürünler farklı adlarla piyasaya sürülerek daha etkin olduğu izlenimiyle daha cazip hale getiriliyor. Oysa çevreye ve vücudumuza zarar vermesinin yanı sıra cebimize de ciddi zararları var. Erkan Şamcı’nın doğal şampuandan tutun da doğal sinek kovucu karışımlar hazırlamaya kadar birçok doğal ve ekolojik tarifi var. İşte bunlardan birisi olan şampuanı sizler için yazıya döküyoruz. Tabii bu tarifleri sadece yazıya dökmüyoruz; aynı zamanda bir ekoloji sever ve doğa dostu olarak biz de bu tarifleri denedik ve uyguladık. Size de tavsiye ediyoruz çünkü sonuçları görünce Erkan Şamcı’yı ve ne anlatmak istediğini çok daha iyi anlıyorsunuz.

dogal organik sampuan tarifiDoğal Şampuan Tarifi

Saçlarımız kullandığımız şampuanın bileşimindeki temizleyici maddeler, koruyucular, paraben gibi bozulmayı önleyen maddeler ve köpürmeyi sağlayan maddeler olmak üzere pek çok kimyasala maruz kalmaktadır. Aslında saçımızı temizlemek bu kadar da zor değil. Ama şampuanlar da olmazsa olmazımız. Çünkü bunlara saçlarımız alışkın. Hatta saçınızı ne kadar sık yıkarsanız bir o kadar daha yıkamanız gerekiyor. Çünkü saç derisi şampuanın yıkayıp yok ettiği yağı yeniden oluşturmak için daha fazla çalışıyor ve bu sefer daha çok yağ üretmiş oluyor. Siz de daha çok yıkıyorsunuz o da daha çok yağlanıyor ve bu kısır döngü haline geliyor. Hatta hiç şampuan kullanmasak da saçlarımız kendini temizleyebilir gibi bir hipotezi olan nopoo  adında bir akım mevcut. (nopoo akımının ne olduğunu nopoo akımı nedir adlı yazımızdan okuyup öğrenebilirsiniz.) Sözü daha fazla uzatmadan bu doğal şampuanın tarifini verelim.

İçeriği:

1/2 litre su

2 adet poşet papatya çayı

2 adet poşet yeşil çay

1/4 adet ev yapımı doğal zeytinyağ sabunu (arzuya göre defneli vb. olabilir)

2 adet E vitamini kapsülü

Birkaç damla doğal zeytinyağı

1 yemek kaşığı elma sirkesi

Yapılışı:

Yarım litre suyu kaynatın ve ocağınızı söndürün. Papatya ve yeşil poşet çaylarınızı bir süre bu kaynamış suda bekletin ve çayların özü suya karıştıktan sonra bunları içinden alın. Bu işlemlere başlamadan önce doğal sabununuzu rendeleyin ve biraz önceki çaylı sulu karışımın içine atın. Sabunların erimesi ve çözünmesi için bir süre karıştırın. Sabunlar kaybolduktan sonra eczaneden temin ettiğiniz E vitamini kapsülleri ve zeytinyağı da ilave edin. Şampuanınız hazır. Cam bir kaba alın ve kısa bir süre içinde şampuanınızı tüketin. (Çünkü bozulmayı önleyici kimyasallar içermiyor.)

Dogal sampuan yapimiTavsiyeler:

1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 su bardağına koyup bardağın kalanını suyla tamamlayın. Saç kremi olarak da bunu saçınıza uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra güzelce durulayın. Saçlarınız kuru bir yapıya sahipse bu elma sirkesini saça uygulama işlemini haftada birkaç kere yapabilirsiniz; çabuk yağlanıyorsa haftada 1 kez yeterli olacaktır. Elma sirkesi saçlarınızı yumuşatacak, ölü saç derisini kaldırıp temizleyecek ve nefes alabilen saç deriniz sebebiyle saç dökülmeniz azalacak ve kafanızda kaşıntı oluyorsa bu sona erecektir.

Not: Verilen bu tarifte Erkan Şamcı’nın tarifinde kullandığı malzemelere bağlı kalınmıştır. Ancak miktarları saçınızın yapısına göre kendiniz belirlemeniz daha doğru olur. Çünkü saçınız çabuk yağlanıyorsa sabunu artırıp elma sirkesini azaltmalısınız. Eğer saçlarınızın kuru bir yapısı varsa ve çok elektriklendiyse elma sirkesinin miktarını artırıp sabunu biraz azaltın. Bu miktarlar benimki gibi normal saçlar için denenmiş ve oluşturulmuştur.

Bu arada günlük hayatımızda kullanabileceğimiz doğal ve faydalı bilgiler hakkındaki diğer yazımıza Erhan Şamcı’dan Faydalı Bilgiler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 2. yorum yapılmış.

Özlem 13 Ağustos 2016

Merhabalar arkadaşlar böyle şeyler kullanıp saçınızın kokmasını sağlıcağınıza evde veya kuaförde katkısız keratin bakım uygulamanızı tavsiye ediyorum böyle bir şeyin Türkiye’de olması gurur verici.

Lale deniz 13 Haziran 2018

Ben artık saçlarıma hep doğal ürünler kullanıyorum şampuan, krem. maske hepsi doğal ve saçlarım da yağlanma kepek kaşıntı tarzı şeyler olmuyor doğal kullanmaya başladığımdan beri liquid keratin kullanmaya başladıktan sonra saçımla ilgili hiç sorun yaşamadım evde hazırlamaya uğraşma derdinden de kurtuldum sipariş veriyorum hemen geliyor ve saçlarım da sadece kepeği yağı gidermiyor aynı zamanda saçım daha sağlıklı ve dolgun görünüyor içeriğindeki doğal keratin sayesinde.