iyimi boyle bilgi sitesi

No Poo Akımı

No Poo Akımı

No poo akımı, şampuanların korkunç etkilerinden kurtulmak isteyenlerin başlattığı sağlıklı saç akımıdır. Bildiğiniz üzere saçlarımız kirlendiği zaman  şampuan ile yıkarız. 2-3 günde bir şampuanla yıkadığımız saçlarımız kısa bir süre sonra tekrar yağlanır ve kirlenir. Sonra kirlenen saçlarımızı tekrar yıkarız ama tekrar yağlanır ve kirlenir. Bu kısır döngü bu şekilde devam eder gider. Peki bu kısır döngünün sebebi nedir hiç düşündünüz mü?

Şampuan ve saç arasındaki korkunç kısır döngü

No Poo nedirFazla düşünmeye gerek yok aslında, bu korkunç kısır döngünün sebebi saçlarımızı temizlemek için kullandığımız kimyasal şampuanlardır. Şampuanın içerdiği kimyasal maddeler saçımızdaki doğal yağ oranını azaltır, hatta yok eder. Biz de saçlarımız gıcır gıcır oldu ne güzel temizlendik diye seviniriz. Aslında bu sadece bir aldanmadır. Saçlarımız temizlenmemiştir; sadece doğal yağ yapısından uzaklaşmıştır. Bu durumda saç derisi tekrar eski yağ oranına ulaşmak için çalışır. Bu çalışmanın sonunda saçlarımız tekrar yağlanır. Her defasında şampuanla yıkanan saç derimiz daha fazla yağ üretmek zorunda kalır ve bir süre sonra saçlarımız daha da yağlı bir hal alır. Şampuan kullandıkça saçlarımız sağlığını kaybeder ve daha yağlı bir duruma gelir.

Zaten şampuan firmalarının istedikleri sonuç da budur. Ne kadar çabuk yağlanan ve kirlenen saç olursa o kadar çok şampuan kullanılacaktır. Marketlerde yağlı saçlar için en iyi çözüm diye aldığımız şampuanlar aslında sorunun ana kaynağıdır. Biz insanlar ticari kazançlar için kullanılıyoruz. Ama hangimiz bunun farkında! No poo akımı, Türkçe ismi ile şampuan kullanmama akımı, sağlığımızla oynayan bu ticari anlayışa karşı savaş açıyor.

Saçlarımızı şampuanla yıkamazsak nasıl temizleneceğiz?

No Poo sirke ve karbonatSadece suyla yıkayabilirsiniz. Evet, yanlış okumadınız! Suyla saçlarınızı gayet güzel temizleyebilirsiniz. No poo akımı öncülerinden bazıları saçlarını sadece su ile yıkarken, diğerleri şampuan yerine karbonat ve elma sirkesi ikilisini kullanıyor. Her iki yöntemi de uyguladığınızda saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde temizlenmiş olduğunu gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. No poo akımını uygulayan biri olarak baştan söyleyeyim; ilk günler biraz sabır gerektirebilir. Ama 1-2 ay sonra saçlarınız çok sağlıklı ve temiz olacaktır.

Karbonat ve Elma Sirkesiyle Saç Bakımı

En çok tercih edilen No Poo yöntemidir. Burada şampuan rolünü karbonat üstleniyor, saç kremi rolünü ise elma sirkesi üstleniyor. Bu rolde son derece başarılı olduklarını ilk uygulamada göreceksiniz.
Aslında olay çok basit, 1 çorba kaşığı karbonatın 1 su bardağı ılık suda eritilmesiyle müthiş doğal şampuanınız hazır oluyor. Saçlarınızı su ile ıslattıktan sonra karbonatlı su ile saç diplerine yoğunlaşarak güzelce uygulayın. Ardından saçlarınızı suyla durulanıyor.  Bu aşamada durulama çok önemli; güzelce durulayın. Saçlarınız gıcır gıcır olacak bu sesi kendi kulaklarınızla duyacaksınız. Şampuan kısmı bitti şimdi sırada saç kremi var. Bazik özellikteki karbonatla saçı yıkayıp kirden arındırdıktan sonra asidik olan sirke ile durulama yapılıyor. Bu ph dengesi için oldukça önemlidir. Durulama için yine 1 su bardağı su ve 1 çorba kaşığı sirkeyi karıştırıyoruz. Bu kez saç diplerine değil saç boylarına uygulama yapıyoruz. Karbonat ve sirke uygulamasından sonra saçlarınız tertemiz ve yumuşacık olacaktır. Merak etmeyin bende uyguladım bu yüzden bu yazıyı yazıyorum :) Amacım herkes bu akımdan faydalansın ve sağlıklı saçlara sahip olsun ve kanserojen kimyasallardan kurtulsun.

Not: Karbonat alırken içeriğine bakıp sadece karbonat içeren yani farklı maddeler barındırmayan bir karbonat almalısınız. Hatta bulabilirseniz piyasada İngiliz karbonatı olarak bilenen karbonatı özellikle tavsiye ederiz. Bulamazsanız da üzülmeyin; normal karbonat da işinizi görecektir. Doğal yumuşatıcı ve dezenfektan olarak kullandığımız elma sirkesinin doğal olmasına özen gösterin. İçinde katkı maddesi olmasın.(Doğal olan sirkenin dibinde tortu birikir. Çalkalayınca kaybolur ancak bir süre sonra yeniden dibe çöker.) Hatta evde kendinizde elma sirkesi yapabilirsiniz.

İşte saçımız şampuandan kurtulduğunda başımıza gelecekler güzellikler

1- Kanserojen ve diğer zararlı kimyasallardan uzaklaşmış olacaksınız.
2- Daha kalın ve sağlıklı saç telleriniz olacak.
3- Çok yağlı saç derisi derdiniz sona erecek. Daha az yağlı saçlarınız olacak. Kafanız kaşınmayacak.
4- Saç kırılmaları ve dökülmeleri azalacaktır.
5-Daha parlak ve yumuşacık saçlarınız olacak. Gerçekten ahenkle dans edecek.
6- Daha az kimyasal tüketimi ile çevreye atık salmayacaksınız.
7- Cebimizde kalan para ile daha güzel harçamalar yapmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.