iyimi boyle bilgi sitesi

Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Sağlık 21 Ekim 2021
Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Spinal anestezi ameliyat esnasında konforlu ve güvenli oluyor ama sonrasında kabus gibi 1 hafta geçirebiliyorsunuz.  Epidural ya da spinal enjeksiyondan sonra 100’de bir ve 200’de bir “postdural ponksiyon” baş ağrısı (PDPH) yaşama ihtimaliniz bulunmaktadır. Spinal anestezi sonrası şiddetli baş ağrısı her ne kadar yüzde 1 denilse de, etrafımızda gördüğümüz kadarıyla neredeyse yüzde 20 hatta yüzde 30’larda şiddetli baş ağrısına sebep oluyor.

Bu baş ağrısı o kadar şiddetli oluyor ki, yattığınız yerden kafanızı biraz kaldırmak istediğinizde ağrı daha da şiddetleniyor. Çoğu zaman ameliyat yarasının ağrısını kat ve kat geçiyor.

Peki Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Neden Olur?

Spinal Anestezi NedirBeyin ve omuriliğin etrafında, dura adı verilen, sıvıyla dolu bir kese bulunur.  Bu bölgeye anestezinin verilmesi için iğne ile girişim yapılır. Bu iğne çok incedir. Girilen aralıktan omurilik sıvısının sızıntı yapması ve buna bağlı olarak sıvının azalması sonucunda beynin etrafındaki sıvıda basınç düşmesine ve netice itibarıyla baş ağrısına neden olabilir. Bu ağrı genellikle şiddetli olur.

Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter?

Epidural ya da spinal işlemi takip eden günlerde başlar. Baş ve boyun ağrıları oldukça şiddetli olabilir. Bu ağrıyı maksimum 1 hafta yaşayabilirsiniz. Genellikle 5 gün içerisinde ağrı dinmeye başlar.

Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Şiddetli midir?

Bu sorunun cevabını şöyle söyleyelim, Spinal Anestezi sonrası baş ağrınız ameliyat bölgesi ağrınızı geçer. Hep yatar pozisyonda kalmak istersiniz. Çünkü kafanızı ne kadar kaldırırsanız, ağrının şiddeti o miktarda artar. Ağrı çoğunlukla çok şiddetlidir.  Doğrulduğunuzda artar, uzandığınızda azalır. Baş ağrısına çoğunlukla boyun ağrısı da eşlik edebilir. Parlak ışıklar rahatsız edebilir. Karanlık bir odada yatmak daha iyi gelir.

Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısının Tedavisi Nedir?

1– Bol su içmek

2– Kafeinli içecekler içmek

3– Redbul tarzı kafeinli enerji içecekleri ağrınızı önemli ölçüde azaltır. En etkili ağrı kesiciden daha çok etkilidir. Bu yüzden doktorunuz onaylarsa, spinal anestezinin sebep olduğu baş ağrısını azaltmak için redbul içebilirsiniz. Tabii abartmadan 1 ya da 2 adet.

4– Yatak istirahatı çok rahatlatır. Unutmayın en iyi ilacınız aslında zamandır. Spinal anestezi sonrası ağrı sonuçta kalıcı değildir ve en geç 1 hafta içinde tamamen geçecektir.

5– Ağrı kesiciler (paracetamol ya da ibuprofen gibi)

Not: Spinal anestezi hakkında bilgi için “Spinal Anestezi Nedir?” linkine tıklayınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.