iyimi boyle bilgi sitesi

Park Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Park Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Park yataklar, fonksiyonel olması ve taşınma kolaylığı sağlaması sebebiyle yenidoğan döneminde ailelerin en çok tercih ettiği yatak tipidir. Park yatak alımında dikkat edilmesi gereken en önemli özellik “GÜVENLİKTİR”. Çünkü yatağın konduğu zemin bebek karyolası kadar sert ve dayanıklı değildir. Bu sebeple park yatak alırken öncelikle dikkat edilecek konu güvenlik ve sağlamlık olmalıdır. Park yatağın üretildiği maddelerin non kansorejen ve anti-bakteriyel olmasına dikkat edilmelidir. Park yatak içine alınacak yatağın boyutu, genişlik ve uzunluk olarak park yataktan en az 5 cm uzun olmalıdır. Bu sayede yatak, park yatağın için de sallanmaz. Buna dikkat edilmez ise bebeğiniz 3 aydan sonra kolunu ve bacağını hareket ettirdiğinde yatak da sallanacağı için korkarak uyanması ve oluşan bu yatak boşluklarına kol ve bacaklarının sıkışması kaçınılmaz hale gelir.

Park Yataklarının Normal Yataklara Göre Üstünlükleri

1- Hafif ve taşınabilirdir: Böylece evde istediğiniz yerde bebeğinizin uyuması için uygun bir ortam hazırlayabilirsiniz.
En önemlisi de seyahatlerinizde bu yatakları yanınızda götürerek temizliğinden emin olmadığınız yataklar yerine bebeğinizi kendi yatağına yatırma şansınız olur.
2- Büyütülebilir: Yatağın yerden yüksekliğini rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Bebeğinizin ayına göre daha uygun bir uyuma ortamı hazırlayabilirsiniz.
3- Alt alma gibi fonksiyonel bölümleri de vardır: İyi bir özelliktir ama bu bölümler genellikle ilk 3 ay güvenlidir. Çünkü 3 aylıktan daha büyük çocuklar bunların üzerinden düşebileceği için dikkatli olunmalıdır.
4- Beşik gibi sallama özelliği olması: Bu özellikten dolayı park yatakları, beşik gibi de kullanabilirsiniz. Bu özellik bebeğinizin uykuya dalmasında yardımcı olacaktır. Ancak bu özelliği de yine ilk 3 ay içinde kullanılması daha güvenlidir.
5- Oyun parkı olmaları: Bu özelliği sayesinde bebeklerinize güvenli bir oyun alanı sağlamış olursunuz. Bu önemli özelliğe, bebeğinize tek başınıza bakmak zorunda kaldığınız günlerde ihtiyacınız olacaktır.
6- Birçok park yatak dönence hediyesi ile birlikte satılmaktadır: Bu güzel hediyeyi de bebeğinizin ilk görsel gelişimi için kullanabilirsiniz.

Not: Eğer bebeğinize park yatak ya da normal yataktan herhangi birini alacaksanız her iki grup yatağında özelliklerine iyi bakmalısınız. Park yatak alırken, artıları, eksileri iyi tespit etmelisiniz. Park yatak alırken ihtiyacınız doğrultusunda karar vermelisiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.