iyimi boyle bilgi sitesi

Hamilelikte Neyi, Ne Kadar Doğru Biliyoruz

Hamilelikte Neyi, Ne Kadar Doğru Biliyoruz
Her anne adayı, hamile olduğunu öğrendiği gün, içgüdüsel olarak bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek ister. Bunun içinde elinden geleni yapmak ister. Genellikle çevresindeki insanlarda doğru bildiklerini, aslında yanlış bilgilere sahip olduklarını farkına varmadan anne adayına müdahale etmek isterler. Bu yazımızda bu konulara biraz değineceğiz.

Hamilelikte Doğru Sanılan Yanlış Bilgiler

1- Sen İki Canlısın, o yüzden çok yemelisin: Anne adayının, çok fazla yemek yemesi kilo almasından başka bir işe yaramaz. Hamilelikte beslenme düzeni oldukça önemlidir. Çok yemekten ziyada az ve sağlıklı gıdalar tüketmek bebeğin gelişiminde büyük önem taşımaktadır. Anne adayının hamilelik süresince alması gereken ideal kilo 9 ile 12 kilo arasıdır.
2- Hamileyken saç kestirirsen, bebeğin ömrü kısa olur: Halk arasında hamilelerin saç kestirmesinin bebeğin ömrünü kısaltacağını söylerler. Bu tamamen batıl inanıştır. Anne adayı çok rahatlıkla saçlarını kestirebilirler. Ayrıca kimyasal olmayan boyalarla da saçlarını boyayabilirler. Bebeğe hiç bir sıkıntı vermez.
3- Ye tatlıyı çıkar Hakkıyı: Hemen hemen her anne adayı, bu cümleyi duymaktadır. Çok tatlı yersen erkek olur, canın ekşi şeyler istiyorsa çocuk kız olur lafları tamamen hurafedir. Cinsiyeti belirleyen X ve Y kromozomlarıdır.
4- Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilmez: Herhangi bir düşük ya da erken doğum riski yoksa gebelikte cinsel ilişkinin bebeğe hiç bir zararı yoktur. Yalnızca, riskli gebeliklerde cinsel ilişki kısıtlanabilir. Böyle bir durum sonucunda yani riskli gebeliklerde doktora cinsel ilişki konusunda mutlaka danışılmalıdır.
5- Gebelikte birkaç sigaradan bir şey olmaz: Gebelikte içilen her sigara bebek için elbette zararlıdır. Bu nedenle gebe kalmayı planladığınız andan itibaren sigarayı bırakınız. Çok fazla tüketilen sigara düşük doğum ve bebeğin gelişimini etkilemektedir. Pasif içiciyseniz sigara dumanından mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Çünkü sigara dumanında bulunan karbonmonoksit, zift, kurşun ve nikotin gibi zehirli maddelere maruz kalan, hem anne adayı, hemde bebek için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.
6- Sen iki canlısın o yüzden fazla yürüme: Hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için düzenli yürüyüş, yüzme ve hafif egzersizler yapmak doğum sürecini de kolaylaştırmaktadır. Ayrıca doğayla iç içe yapılan ve yeteri kadar oksijen alınan yürüyüşler, anne adayını ve bebeği gevşetir ve rahatlatır. Bu yüzden kendinizi çok fazla yormamak şartı ile düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.