iyimi boyle bilgi sitesi

Oksijen Satürasyonu Nedir

Oksijen Satürasyonu Nedir

Oksijen satürasyonu (kandaki oksijen doygunluğu), oksijen doygunluğuna ulaşmış hemoglobin miktarı demektir ve Oksijen satürasyonu seviyesi sağlıklı bir insanda %95 ile %100 arasındadır. Oksijen doygunluğu düzeyleri hastaya takılan bir cihaz aracılığıyla tıp uzmanları tarafından tespit edilebilir. Oksijen satürasyonunu ölçen bu cihaza Pulse oksimetre denir ve pulse oksimetre cihazları, Beer-Lambert yasasına göre çalışmaktadır. Oksimetre, 660-940 nm dalga boyunda olan ışığın absorbsiyonu ilkesine göre kanın oksijene doygunluğunu ölçer. Ölçüm için hastanın başına, kulak memesine, parmak ucuna ya da ayak parmaklarına ışıklı bir sensör yerleştirilir. Bu sensör sayesinde kandaki oksijen miktarı hakkında bilgi edinilir.

Düşük Satürasyon Nedir?

Oksijen seviyesinin %90’ın altına düşmesi genellikle anormal bir durumdur ve bu nedenle endişeye sebep olur. Oksijen doygunluk seviyesindeki azalış desatürasyon olarak isimlendirilir. Düşük satürasyonun birçok sebebi vardır.
Kanınızdaki oksijen seviyesi fazla düştüğünde nefes darlığı ortaya çıkar. Bu durum hipoksemi denilen bir soruna sebep olur.

Düşük Oksijen Satürasyonunun Nedenleri

1- Hava Kanalı Tıkanıklığı: Kişinin solunum yollarının kısmen ya da tamamen tıkanmasından kaynaklanır. Bu tıkanma, yabancı bir maddenin kanalları tıkaması, alerjik reaksiyon, enfeksiyon, anatomik bozukluk ya da travma sebebiyle ortaya çıkıyor olabilir. Uyku apnesi sebebiyle kandaki oksijen seviyesi düşebilir. Uyku sırasında nefes periyodik olarak durur ve tekrar başlar. Kişi kısa süreliğine nefes almayı kestiğinden vücuda daha az oksijen alınır ve kanda oksijen satürasyonu azalır. Koah Hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) da düşük satürasyona sebep olabilir.

2- İnce Hava: Yüksek rakımda(genelde 3000 metrenin üzeri) kişinin kan satürasyonunda düşüş olabilir.

3- Anemi: Bireyin kanında dokulara yeterli oksijeni taşıyacak alyuvarın olmamasından kaynaklanan medikal bir durumdur. Bu durum kanda oksijen seviyesinin düşmesine ve kişinin kendini yorgun hissetmesine neden olur.

4- Amfizem: Ciğerlerdeki hava keseciklerinin sistematik şekilde yok olup, bu keselerdeki oksijen ve karbondioksit değişimin zorlaşması durumudur. Bu durumlarda kandaki oksijen satürasyon seviyesinde azalma görülür.

5- Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu: Ciğerlerdeki esnek hava kesecikleri olan alveollerde sıvı birikmesi olduğunda meydana gelen bir sendromdur. Bu sıvı birikmesi kandaki oksijen seviyesinde azalmaya neden olur.

6- Anestezik ve uyuşturucu ilaçlar: Anestezik bazı ilaçlar ve uyuşturucular kandaki oksijen satürasyonu düzeyinde azalmaya neden olur.

Düşük Oksijen Satürasyonu Belirtileri

Düşük oksijen satürasyonuna eşlik edebilecek bazı belirtiler vardır ve şu şekildedir:

1- Nefes Darlığı: Bu, düşük oksijen satürasyonunun karakteristik ve genel belirtisidir. Çoğunlukla aniden gerçekleşir, yoğun ve baskılı olur. Kişi solunumunun kendisine yetmediğini hisseder.

2- Siyanoz: Bu büyük ihtimalle oksijen doygunluğundaki düşüşün en bilinen ve ayırt edici belirtisidir. Siyanoz vücuttaki derinin ya da mukoza zarlarının mavimsi bir renge dönüşmesi anlamına gelen fiziksel bir belirtidir. Vücut dokusuna daha az oksijenin ulaşması sebebiyle oluşur. Bu mavimsi renk el ve ayak tırnak yatakları yanı sıra dudak ve dil üzerinde daha belirgindir.

3- Aşırı Yorgunluk ve Halsizlik Hissi: Enerjinin tamamen tükendiğini hissetme şeklinde gerçekleşir. Kişi çoğunlukla günlük aktivitelerini gerçekleştirmek yerine yatakta kalmayı tercih eder.

4- Zihin Bulanıklığı: Satürasyonu düşük olan kişi zihinsel karışıklık ve el becerilerinde azalma durumu yaşayacaktır. Kanda oksijen azlığı olduğundan beyne ulaşan kanda da daha az oksijen mevcut olacak ve bu nedenle zihinsel yavaşlamalar olacaktır.

5- Baş Ağrısı: Kanda oksijen doygunluğunun düşmesi şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.

Yorumlar

Yazıya 184. yorum yapılmış.

1 2 3
Arzu 10 Şubat 2019

babacığım koah hastası. 1 ay önce trake açıldı. solumaya başladı. eve çıkardık. hastanede strasyonu 17 ye düştü ve bitkisel hayata girdi. Babacığım iki gün sonra vefat etti. Lütfen analarınıza babalarınıza of dahi demeyin. Acım çok büyük. insanoğlu bir kuş misali uçup gidiyor.

admin 10 Şubat 2019

Arzu hanım, allah rahmet eylesin. Babanız için çok üzüldük.Dediğiniz gibi ailemizin değerini bilelim.

mazlum 18 Şubat 2019

koah hastası 97 degeri olurmu.yoksa bunun yuzde 3 yada 4 altımı olur her zaman

dogan 19 Şubat 2019

koah hastaları atakları olmadıgı zamanlarda pulseoksimetre ıle olcumlerı yuzde 95 altındamı olur sureklı

Ramazan.surukli 28 Şubat 2019

Annem koah hastası mastrist geçirmiş kaç puan alır

Dilan çiçeker 26 Mart 2019

Meraha. Annem koah hastası ve vücudunda çok fazla ödem ve su birikimi olduğu için akciğerine tüp takıldı ve biriken sular alındı ve aldığı tedaviyle satrasyon değeri dengelendi, 1 hafta sonra tekrardan hastaneye gittik ve bu sefer sadece vücudunda ki sıvı ve ödemler için tedavi yapıldı vücudunda ki şişlikler indi ama bu sefer de satrason değeri 31 de kalıyor evde bibap ve satrasyon cihazı takılıyor yükseliyor ama çıkarınca düşüyor , doktoruna sorduk vücudun da ki su kaybından dolayı satrasyonu düşüyor dedi ve herahanqi bir tedavi uygulamadı. Şuan napabiliriz ? Ne iyi gelir ? Ha qi tedavi yöntemlerini uygun görüyorsunuz ?

admin 26 Mart 2019

Merhaba Dilan geçmiş olsun. saturasyon değerini mümkün olduğu kadar 90 değerinin üzerinde tutmanız gerekir. Buradan bir şey söylemek uygun olmaz.

Remzi turk 12 Mayıs 2019

Meraba babam beyin sapi kanamasi gecirdi 53 yasinda oksijene bagli oldugunda strasyonu 98 ama oksijeni kapatinca straayon 94 e dusuyor ara ara oksijen konsantratorunu kapatalim mi strasyonu duzeltmek icin

Erol kurtulan 20 Mayıs 2019

Yorumlarinizi okudum cok faydali bilgilere ulastim onun icin tesekur ederim.genede bir sorum olacak ben 65 yasinda bir adamim 5.yil once gua oldugum anlasildi tedavi goruyorum fakat bir doktorun verdigi tedavi yontemi diger doktor kabul etmiyor ve bu doktorda kendi yontemiyle tedaviye basliyor hastalarda ne yapacagini sasiriyor bu yontem dogru mu.ve esas soruna gelelim ben olcum ciazinda oksijen oranini dusuk gordugumde vucut anatomim degisiyor sorun heyacanmi tesekur ederim