iyimi boyle bilgi sitesi

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

Dünyanın en besleyici ve sağlıklı gıdalarından biri olan bal, insan vücudu için çok önemli vitaminler içerir. Birçok hastalığın şifasıdır. Bal yiyen kişinin bağışıklık sistemi çok güçlü olur. Bal sağlıktır. Peki bal sağlıklı da sağlıklı ve doğal balı nasıl anlayacağız. İşte bütün mesele bu ama neyse ki iyimiboyle sitesi olarak bununda formülünü bulduk. Bazı arıcılarla bu konu hakkında görüştük. İşte bir balın doğal olduğunun anlamanın yolları.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

1- Bal eğer yanmıyorsa gerçek baldır. İçinde glikoz şurubu bulunan bal hemen alev alır ve yanmaya başlar. Bu yöntem en garanti yöntemlerden biridir. Arıcılarla görüştüğümüzde hemen bir tahta kaşık ile bal alıp ateşe tuttular ve bal alev almadı. Glikoz şuruplu ballar ise alev alıp cayır cayır yanıyor.

2– Gerçek balı anlamanın bir diğer yolu ise balın akışkanlık özelliğidir. Kavanozdan alınan balı aşağı doğru akıttığınızda bal sürekli akar. Bal kesik kesik akıyorsa o bal sahte baldır.

3– Bal buzdolabında şekerleniyorsa sahte bal değildir. Gerçek bal buzdolabında uzun süre beklediğinde bal krem ya da tereyağı kıvamına gelir. Gerçek bal buzdolabında çok soğuk ortamlarda donar. Gerçek bal 2 ay soğuk ortamda kalırsa donar. Soğuk havada donma yapmaz ise o bal sahtedir. Zeytin yağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise o bal hakiki baldır.

4– Bir balın gerçek bal olduğunu anlamak için balı ince bir tabaka halinde tırnağınıza veya avucunuza sürün ve keçeli kalemle üzerine yazın. Eğer kalem yazıyorsa bal gerçek baldır. Bana çok ilginç geldi ama güzel bir yöntem.

5– Bal, şekerle yapılan diğer şerbetlere göre çok daha keskindir. Bal fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Bu yanma balın gerçek olduğunun kanıtlarındandır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.