iyimi boyle bilgi sitesi

Evde Mum Nasıl Yapılır?

Evde Mum Nasıl Yapılır?

Mumlar, romantik akşam yemeklerinin vazgeçilmezidir. En güzel anlarımızda yanımızda bulunurlar. Elektrikler gittiğinde yine mumlar en yakın dostlarımızdır. Bu güzel mumları evde sizlerde kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz. Hatta kendi istediğiniz bir şekilde ve kokuda da yapabilirsiniz. Romantik bir akşam yemeğinde kendi yaptığınız özel şekilli mumları kullanabilirsiniz. Romantik bir paylaşım sitesi olarak mum konusuna el atmazsak olmazdı :)

Kendimize Özel Mumlar Nasıl Yaparız

Mum yapmak için malzemeler

-100 gr stearin (bu malzemeyi hobi malzemeleri satan dükkanlardan temin edebilirsiniz)
-1 kilogram parafin (aktardan temin edebilirsiniz)
-Renklendirici (dilediğinzde renkte pastel boya veya mum boyası)
-Saf pamuklu ip ya da mum fitili
-Beğendiğiniz bir kokuda çiçek esansı

Mumun yapılışı

Katı halde bulunan parafini bir kabın içinde kısık ateşte eritin. Bu işlemi yaparken kullandığınız kabın eski olmasına dikkat edin. Çünkü kolay eriyen bir malzeme değildir. Bu parafini eritirken içine stearin malzemesini ekleyin. Sıvı hale gelene kadar karıştırın. Karıştırma esnasında içine renklendirici olarak mum boyasını ilave edin. Renklendirici ile birlikte çiçek esansını da eklemeyi sakın ama sakın unutmayın. Çünkü çiçek esansı mumu yaktığınızda harika bir koku yaymasına neden olacak.

Bu hazırladığınız mum karışını cam veya seramik şişeye hatta farklı bir tarz yaratmak isterseniz; ceviz kabuğunun ya da portakal kabuğunun içine dökebilirsiniz. Ya da tasarladığınız değişik kaplarla da farklı mum şekilleri hazırlayabilirsiniz. Silikon kaplarla bu işi daha kolay yapabilirsiniz. En önemli şeyi unutmayın da. Mum için hazır olan sıvıyı şekilli kabınıza eklemeden önce saf pamuklu ipi ya da mum fitilini dökeceğiniz kabın içine yerleştirin. Hemen elde ettiğiniz sıvıyı kabın içine dökün. Biraz oda sıcaklığında beklettikten sonra donması için buzdolabına koyun. Donma işlemi tamamlandıktan sonra işte size özel mumunuz hazır.

Önemli pratik notlar: Mum fitili olmayanlar, pamuklu ipi erimiş parafin mumuna 20 saniye boyunca batırıp çıkarak yapabilirsiniz. Bu ipi bir süre bekletip kurutun.

Mumu seçilen kalıba dökülmesi için, kalıbın kuru olması önemlidir. Kalıptan kolayca çıkarmak için kalıba silikon sprey sıkılmalıdır. Fitili mumun içine yerleştirmek için kalıbın aşağı kısmından yukarı doğru fitili çekiniz ve kalıbı ters çevirdikten sonra fitili kalıbın içine ortalayın. Fitilin gergin bir şekilde olması önemlidir. Eğer kalıpta çatlaklık mevcutsa o kısımları karışımla doldurunuz.

Mum kalıba dökülürken yan şekilde tutulmalıdır. Bu sayede kabın içerisinde boşluklar olmayacaktır. Bu işlemlerin ardından bir saat mum soğutulmalıdır.

Daha Basit Mum Yapımı

Parafin ve stearin de neymiş canım. Ben nereden bulacağım onları diyenleri de düşündük elbet. Çünkü birçoğumuz bunu düşündü değil mi? :)

Basit mum yapmak için malzemeler

-5 adet bakkal mumu (bunu da nereden bulabileceğinizi söylemeyeceğim)
-Boş süt kutusu (anladınız siz onu :))
-Süzgeç
-Kalem
-Makas ve bıçak
-Isıya dayanıklı kaplar

Basit mumun yapılışı

Bakkaldan aldığınız mumları fitilinden ayırıp küçük parçalara bölün. Benmari usulü eritin. (Mumun içine su kaçmamasına dikkat edin. İşin püf noktası bu.) Süt kutusunun üstünü kesin. Mumun fitilini bir kaleme bağlayıp kutunun üzerine sabitleyin. Bunu yaparken fitilin alt kısmında 1 santimlik bir pay bırakın. Benmari usulü erittiğiniz mumu süt kutusuna dikkatlice boşaltın. Serin bir yerde mumun sertleşmesini bekleyin. Süt kutusundan mumu çıkarmak için kutuyu yanlarından kesin. Mumunuz süt kutusu gibi oldu. Biraz basit oldu ama burada hayal gücünüzü kullanın. Mesela süt kutusuna istediğiniz şekli bazı yapıştırıcılarla verebilirsiniz. Karışımı karıştırırken içine güzel kokular ilave edebilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

ecem yarbasan 14 Mart 2018

mumun erıyen sıvı işe yarar mı yaramazmı?