iyimi boyle bilgi sitesi

En Küçük 10 Ülke

İlginç Bilgiler 21 Ağustos 2015
En Küçük 10 Ülke

Dünya genelinde irili ufaklı 200’e yakın ülke vardır. Bu ülkelerin içinde o kadar küçük ülkeler vardır ki, adeta küçük bir şehir kadardır. Bu yazımızda dünyanın en küçük ülkelerini sıralayacağız. İlk ülkemiz dünyanın en küçük ama etkili ülkesi olan Vatikan ile başlayalım.

1- Vatikan: İtalya’nın başkenti Roma’nın içinde sınırları duvarlarla çevrilmiş olan Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. Bu küçük ülkenin yüz ölçümü ise 0.44 kilometrekaredir. Vatikan ülkesinin nüfusu ise 850 civarındadır. Dini bir yönetime sahiptir. Vatikan ülkesinin başında Katolik Papa bulunmaktadır.

2- Monako: Dünya’nın en küçük ikinci ülkesi olan Monako, Fransa ve Akdeniz arasında bulunur. Bu küçük ülkenin toplam alanı yaklaşık 1.6 kilometrekaredir. Ülkenin nüfusu ise 33,500 civarındadır.

3- Nauru: Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Nauru bir küçük ada ülkesidir. Güney Pasifik Okyanusu’nun ‘Okyanusya’ bölgesinde bulunue. Nauru ülkesi 22 kilometrekare alanıyla Dünya’nın en küçük ada ülkesidir. Nauru’da yaklaşık 10000 kişi yaşar.

4- Tuvalu: Tuvalu Okyanusya kıtasında, Havai ile Avustralya arasında bulunur. Beş mercan adası ve dört sığ kayalık adadan oluşur. Rakımı en küçük ülkelerden biridir. Ülkede deniz seviyesinin beş metre üstünde hiçbir yeri yoktur. Bu minicik ülke 12,500 kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

5- San Marino: İtalya tarafından dört tarafı çevrili olan ülke sadece 40 kilometrekare genişliğindedir. Türkiye milli takımıyla yaptığı maçlarla adını sıkça duyduğumuz bu ülke İtalya’nın kuzeyinde bulunur. Ülkenin nufüsu yaklaşık 33000 civarındadır.

6- Lihtenştayn: Lihtenştayn İsviçre ve Avusturya’nın arasında 90 kilometrekarelik bir alana yayılmış Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir. Ren Nehri’nin üstünde bulunan ülkenin nüfusu 37,500 civarındadır.

7- Marshall Adaları: Yaklaşık 100 kilometrekarelik bir alana sahip bu ülke Dünya’nın en küçük ülkeleri arasındadır.  Bu küçük ülkenin nüfusu ise 70000 civarındadır.

8- Saint Kitts ve Nevis: 150 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en küçük ülkeleri listesine girmeye hak kazanmıştır.  Ülke Karayip Denizi’nde Porto Riko ve Trinidad-Tobago arasındadır. Nüfusu ise yaklaşık 55000 civarındadır.

9- Seyşeller: Mükemmel bir ada ülkesi olan seyşeller ülkesi, 100’ün üzerinde tropikal adaya ev sahipliği yapar. 151 kilometrekare alana sahip olan bu minik ülkenin nüfusu 88,000 civarındadır. Ülke Madagaskar’ın kuzey-doğusunda bulunur. Bu ada ülke Afrika’nın en küçük ülkesi olarak gösterilir.

10- Maldivler: Küçük bir ülke olabilir ama turizm sayesinde oldukça gelişmiş bir ülkedir. 200 kilometrekare alanıyla birçok şehirden bile daha küçük boyutta olan ülkenin Nüfusu 450.000 civarındadır. Hint Okyanusu adalarının 200’ü bu ülkede bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ile insanları büyüleyen bir ülkedir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.