iyimi boyle bilgi sitesi

Normal Doğumun Faydaları

Normal Doğumun Faydaları

Sevgili anneler eğer tıbbi bir neden yoksa bebeğiniz için en ideali normal yolla doğumdur. Eğer sezaryen ile doğum gerekiyorsa bu durumda mümkün olduğu kadar bebeğin doğum ayının doldurulması beklenmelidir. 38. Gebelik haftası dolmadan yapılan sezaryen doğumlarda birçok riskli durum vardır. Anne karında büyümekte olan bebek, amniyotik sıvı ile dolu bir kesenin içinde büyümektedir. Bu sıvı bebeği dış etkilerden koruyan bir tampondur. Anne rahmindeki bebek bu sıvıyı devamlı olarak akciğerlerine çekmekte ve geri vermektedir.

Normal Doğumun Faydaları

1– Doğum eylemi sırasında bebeğin vücudundan salgılanan bazı kimyasallar akciğerlerdeki bu amniyotik sıvının atılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca normal doğum sırasında, doğum kanalından geçerken bebeğin göğsü üzerinde oluşan baskı da amniyotik sıvının atılmasına yardımcı olmaktadır. Doğumdan sonra bebeğin nefes almaya başlaması ile de geride kalan amniyotik sıvılar dışarı atılmaktadır. Bazen akciğerlerdeki bu sıvının atılması istenildiği oranda gerçekleşmeyebilir. Bu durumda akciğerde kalan fazla sıvı sebebiyle “ıslak akciğer” ,”wet lung” , “yeni doğanın geçici takipnesi” adları verilen sorunlar olmaktadır. Bu durum en sık olarak, sancıların başlamadığı sezaryen ile doğumda ve gününü tam tamamlamamış bebeklerde görülür. Genellikle kendini sınırlayan hafif bir tablo olmasına rağmen yenidoğan yoğun bakıma yatışın en sık sebeplerinden birisidir.

2– Normal doğum daha hızlı ve kolay iyileşmenizi sağlayarak doğal hayatınıza erken dönmenizi sağlar.

3– Normal doğum yapan anneler sezaryen ile doğum yapan annelere göre daha az enfeksiyon riski yaşar.

4– Doğumdan sonra hastanede maksimum 1 gün kalan anneler, doğum sonrası herhangi bir acı yaşamadığı için bebeğiyle daha hızlı iletişim kurar.

5– Sezaryen ile doğum yapan anneler anestezik ilaçlar aldığı için bebeklerini hemen emziremez. Özellikle genel anestezi altında sezaryen ile doğum yapan anneler, bebeklerini hemen emziremez. Normal doğumda bebek doğumdan dakikalar sonrasında annesine kavuşur ve emer. Sezaryen ile doğumda anne doğumdan sonra bir müddet aneztezik ilaçların etkisi geçene kadar ameliyathanede derlenme ünitesinde beklemesi gerekebilir. Bebek ile annenin birbirine kavuşması saatler sonra olabilir.

6– Doğum yapan annelerin en sık karşılaştığı kabızlık sorunu daha az görülür.

7– Normal doğum yapan annenin süt hormonları daha hızlı çalışarak süt azlığı yaşamaz.

8– Gebelik döneminde alınan kilolardan kolay ve hızlı bir şekilde kurtulursunuz.

9– Doğum kanalındaki bebek, annesinden bazı faydalı bakterileri alarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

10-Plasenta, kan pıhtıları ve bebekten kalan tüm artıkları vücudunuz çok daha kolay temizler.

11– Normal doğumla dünyaya gelen bebekler, sezaryen ile dünyaya gelen bebeklere göre göre daha fazla emme refleksi geliştirir.

12– Normal doğum ile dünyaya gelen bebekler daha az ağlayarak anne ve babasıyla olumlu iletişim kurmaktadır.

13– Bebeğin uykusu, kilo alımı ve beyin gelişimi sezaryen ile dünyaya gelen bebeklere göre daha olumlu gelişir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.