iyimi boyle bilgi sitesi

Yeni Doğan Bebek Ne Kadar Sıklıkla ve Süreyle Emzirilmelidir

Yeni Doğan Bebek Ne Kadar Sıklıkla ve Süreyle Emzirilmelidir

Emzirme süresi bebekten bebeğe değişir. Emme süresi bebekten bebeğe değişir. Bazı annelerin sütü daha fazla olup bebeğin de emmesi iyiyse kısa sürede bebeğin doyması sağlanır ve dolaysıyla bebeğin emme süresi kısadır. Daha yavaş emen ya da anne sütü daha yavaş gelen annelerin emzirme süresi daha uzun olabilmektedir. Doğumdan sonraki ilk haftalarda sık aralıklarla ve daha uzun süreli emzirme şarttır. Bunun sebebi ise anne sütünün yeterli miktara gelmesi için tek geçerli etkenin etkin emzirme olmasıdır. İlk haftalarda bebekler daha uzun süre annelerini emerler. Haftalar ilerledikçe annenin de sütü arttığı için daha kısa sürelerde emerek doymaya başlarlar.

Yenidoğan bebek her ağladığında mutlaka emzirmek gerekir. Bu dönemde bebek ağlamasının muhtemel sebebi açlık olacaktır. Ancak bebek 2-3 haftalık olduğunda yavaş yavaş kolik denen gaz problemleri başlayabileceğinden her ağlama açlık değildir.

Yenidoğan bebeklerin en geç 3 saatte bir beslenmeleri gereklidir. Bebeklerin mideleri 3 saat içinde boşalır. Eğer bebeğin emme sıklığı 3 saatin üzerine çıkarsa bebekte kan şekeri düşüklüğü olabilir ve bebek aç kalabilir.

Bebeğinizin emme sıklığı 3 saati geçtiyse ve bebeğiniz halen uyanmadıysa mutlaka 3 saat dolduğunda bebeğin altı açılıp bezi kirliyse değiştirilmeli hatta gerekirse ayak altlarına parmaklarımızla bastırarak uyaran verilmeli ve bebeğin sakince uyanması sağlanmalıdır. Bebek ne kadar uyanık ve aktifse o kadar iyi emecektir. İlk zamanlarda her bir memenin 15-30 dakika emzirilmesi en uygun süre olacaktır. Tek bir memenin 30 dakikadan fazla emzirilmemesi meme başı yarasına sebep olabilir. Bu yüzden 15 dakikadan sonra diğer memeye geçirilmesi iyi olacaktır. Ancak her iki memenin de 30 dakika kadar emzirilmesine rağmen bebek hala aranıyorsa ve ağlıyorsa bu durumda ya emzirme tekniğinde hata vardır ya da anne sütünün yetersiz olma ihtimali yüksektir.

Unutmayın her bebeğin emme isteği ve doyma süresi farklıdır. Ancak huzurlu bir uykuya geçiş doyma belirtisi kabul edilebilir. Bebek doymadıysa ağlayacaktır. Eğer bebeğimiz günde 5-6 kez kaka ve idrar yapıyorsa bunlar da iyi beslendiğinin göstergeleridir. En kesin kanıt ise doktor kontrolleri sırasında yapılan kilo alımı takipleridir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.