iyimi boyle bilgi sitesi

İlaç Kutuların Üzerindeki Kısaltmaların Anlamları

Güncel Bilgiler 28 Şubat 2020
İlaç Kutuların Üzerindeki Kısaltmaların Anlamları

Çoğu insanlar ilaçların üzerinde yazılan kısaltmaların ne anlamına geldiklerine bakmadan içerler. Halbuki bu  kısaltmalar ilacın uygun kullanımı, alınan ilaç miktarının bilinmesi ve ilacın hangi özelliklerine sahip olduğunun anlaşılması için önemli bir rol oynar.

İlaç Kutuların Üzerindeki Kısaltmaların Anlamları Nelerdir

BID: Genelde antibiyotik kutularının üzerinde yer alan bu ifade ilacın günde iki defa  sabah ve akşam (12 saat ara ile) kullanılması gerektiğini belirtir.

Plus: İlave ,ek anlamına gelmektedir. Yani, ilacın zaten normal formülünde olan ilacın içine ilave olarak, plus şeklinde fazladan etken madde yer aldığı anlamına gelir. Böylelikle ilacın etkisini arttırmak ve etkinin güçlendirilmesi sağlanmaktadır.

Fort(Forte): Forte kelimesi İtalyanca kuvvetli anlamına gelmektedir.

ES: Extra Strength yani extra güçlü anlamda demektir.

CR: Controlled Release Drug Delivery System yani kontrollü ilaç salınımı yapan sistemler demektir. Bu tür ilaçlar bölünmeden ve çiğnenmeden bütün olarak alınmalıdır .Etkileri tüm gün devam edeceği için günde 1 tablet alınması yeterlidir.

EC: Enteric Coated(enterik kaplı tablet) mide ortamına dayanıklı olup midede çözünmeyen ilacın ana maddesini bağırsakta vücuda salacak şekilde formüle edilmiş ilaçlardır. Bu ilaçlar mideyi korumak için tasarlanmışlardır.

İ.M: Açılımı İntra Müsküler demektir. Yani enjeksiyonun kas içine yapılması gerektiği anlamına gelmektedir.

I.V: Açılımı İntra venöz demektir. Adında da anlaşılacağı gibi venöz kelimesi toplardamar  anlamına gelmektedir. Bu yüzden enjeksiyonun damar içine yapılması gerektiği anlamına gelmektedir.

SR: Sustained Release Drug Delivery Systems yani sürekli salım yapan sistemler demektir. Uzatılmış salımlı tabletler ağız yolundan alındıktan sonra, vücutta ağır ağır salınarak gün boyu etkisini göstermektedir. Bu yüzden günde 1 tablet alınması gerekmektedir.

XL: Extended Release kelimesinin kısaltılmasıdır. Uzatılmış salınım yapan sistemlerdir. İlacın etken maddesini gün içinde vücuda yavaş yavaş salımını sağlayan özel sistemlerdir.

SC: Subkutan, yani deri altına uygulanabilen özellikle aşı ve insülin gibi hazır enjektör olan ilaçlardır.

PATCH, TTS: Transdermal ilaç taşıma sistemleridir. Deriye yapıştırılarak kullanılır. Ağızdan ilaç alamayan hastalar için kullanımı uygundur.

MR: Moderately Release drug delivery systems kelimesinin kısaltmasıdır. Orta derecede sürekli salınım yapan sistemlerdir. Özellikle yan etki ve intolerans riski yüksek ilaçlara hastanın uyum göstermesine katkı sağlar.

FLASH: Hızlı dağılan tablet olarak isimlendirilir. Özellikle akut ağrıda çabuk emilim sağlamakta kullanılır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.