iyimi boyle bilgi sitesi

Kolajenle Yaşlanmayı Erteleyebilirsiniz

Kolajenle Yaşlanmayı Erteleyebilirsiniz

Keşke hiç yaşlanmasak hep genç ve güzel olsak. Bunun aksini düşünen bir insan herhalde yoktur. Ama ne yazik ki yaş ilerledikçe vücutta sarkmalar ve yıpranmalar başlar. Kısaca hepimiz bir gün yaşlanacağız arkadaşlar. Ama bunu biraz daha erteleyebilmek mümkün. Bunu Kolajen ile başarabiliriz.

Kolajen: Cildin yaşlanmasını durduran, kırışıklıkları gideren, saç ve tırnakları güçlendiren doğal bir amino asit içeren proteindir. Vücudumuz yaşlandıkça kolajen üretimi azalır. Bu durumda cilt elastikiyetini yitirir, vücutta sarkmalar meydana gelir. Kolajen eksikliği, eklemlerde ağrı ve iltihaplanma, kıkırdak dokuda yıpranma, kemiklerde zayıflama gibi birçok sorunlara sebebiyet vermektedir. O yüzden kolajenin insan üzerindeki rolü çok büyüktür.

Vücudumuzda birden çok ve farklı kolajen stoğu vardır. Birçok kişi kolajeni, sadece cilt sağlığında etkili olduğunu bilir. Ancak kolajen, vücuttaki her bir yapıyı bir arada tutan önemli proteinlerden biridir. En az 16 tip kolajen bulunmaktadır. Bunların arasında en yaygını olan Tip I, II, III ve IV kolajendir. Bu dört çeşit kolajenin ortak ve farklı görevleri vardır. Kolajenler; cilt, göz, diş, kemikler, saç ve tırnakların yapısından sorumludurlar. İleri yaşlarda vücudumuzdan kolejen üretimi azaldıktan sonra , 4-6 aylık gibi bir süreçte düzenli olarak “Tip 1” veya “Tip 1-Tip 3” karışımı kolajen takviyesi alınması, cilt ve  kemiklerimiz için büyük yarar sağlayacaktır. Özellikle alınan kolejen takviyesinin içinde ya da yanında ek olarak  C vitamini, çinko ve alfa lipoik asit ile zenginleştirilerek alınması olumlu etkiler etmektedir. Damar yolu ile “glutatyon” ve “coenzym Q 10 / Ubiquinol” takviyeleri de uygulanabilirse mükemmel sonuçlar alınabilmektedir.

Tip I: Vücuttaki kolajeninin yüzde 90’ını tip 1 ler oluşturur. Yoğun olarak paketlenmiş sıkı liflerden oluşur. Cilt, kemik, tendon, saçlar ve dişlere yapı kazandırır.
Tip II: Daha gevşek paketlenmiş liflerden oluşur. Eklem kıkırdağının korunmasında etkilidir. Romatizma ve kireçlenme gibi romatizma iltihaplara karşı kalkan oluşturur.
Tip III: Kasları güçlendirir. Kan dolaşımını artırır. Saç yapısını güçlendirir.
Tip IV: Gebelik sırasında rahimde oluşan embriyonun gelişiminde rolü büyüktür. Saç yapısında etkilidir.

Kolejen Takviyesinin Vücuda Verdiği Yararlar

-Sekiz hafta kolajen desteği alan kadınların göz çevresindeki ince kırışıklıklarının yüzde 20 oranında azalmalar olduğu saptanmıştır.
– Romatoid artrit ve Osteoartrit (kemik erimesi)başta olmak üzere kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkların     tedavisinde yardımcı olur.
-Kan damarları ve kalp sağlığı için, yağ tabakasının azalmasını sağlar.
-Kıkırdağın dokusunu korur.
-Gözlerin kornea sağlığının korunmasına yardımcı olur.
-Tırnakları güçlendirerek soyulma ve kırılmaları önler.
-Geçirgen bağırsak sendromunun iyileşmesine yardımcı olur.
-Selülit, yara izlerine ve çatlakların görünümünü azaltır.
– Yaşlanmayı ve kırışıkları geciktirir.
-Cilt tonunun dengelenmesinde ve cilt elastikiyetinin artmasında yardımcı olur.
-Cildin nemini koruyarak  daha parlak bir görünümünü sağlar.
-Yeni hücreler oluşturmasına yardımcı olur.
-Metabolizmayı hızlandırır.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.