iyimi boyle bilgi sitesi

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Eşsiz bir doğası olan Trabzon, ülkemizin en yeşil ve güzel şehirlerinden biridir. Yaklaşık 5000 yıllık tarihi, püfür püfür esen ve oksijen deposu yaylaları, yeşilin her tonunun hakim olduğu Doğu Karadeniz’in yeşil cenneti Trabzon’un gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık.

Trabzon’da Gezilecek En Güzel Yerler

1- Uzungöl: Trabzon denilince ilk akla gelen yerlerden biri de Uzungöl’dür. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bu turistik belde her yıl turist akınına uğrar. Yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşan Uzungöl, sık ormanları ve doğal güzellikleriyle insanı büyülüyor. Doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları için bulunmaz bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Çevresindeki restoranlarda muhteşem doğa manzarasının tadını çıkarırken alabalık ve mıhlamanın tadına bakmayı unutmayın. Uzungöl için küçük bir eleştirimiz olacak. Uzungöl’ün kıyısı betonla kaplanmış. Doğal yapısına zarar vermiş. Belediyenin bu durumu düzeltmesi gerektiğine inanıyoruz. Uzungöl doğal kalsın ve betonlaşmasın.

2- Sümela Manastırı: Sümela Manastırı’nın milattan sonra 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği iddia ediliyor. Altındere Milli Parkı’nın içinde bulunan bu yapı görenleri büyülüyor. Sümela Manastırı, Trabzon ili, Maçka ilçesi, Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alır. Deniz seviyesinden 1.150 m yüksekliktedir. Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olup, tam adı Panagia Sumela veya Theotokos Sumela’dır. Sadece Trabzon değil tüm ülkemiz genelinde en çok turist çeken yerlerin başında geliyor. Dik dağ yamacına yapılmış olan bu eşsiz yapı mutlaka görülmeli.

3- Peristera Manastırı: Peristera Manastırı, Milattan sonra 752 yılında inşa edilmiştir. 250 metre yükseklikteki kaya kütlesinin üzerinde yer alır. Trabzon’un eşsiz tabiatıyla bütünleşen ve turistlerin son derece ilgisini çeken önemli yapılardan biridir. Bulunduğu konum ve mimarisi itibariyle göz alıcıdır. Karadeniz’in bir çok yerinde hakim olduğu gibi, burada temiz hava ve muhteşem bir manzara hakim olduğu için gezginleri ilgi odağı haline gelmiştir.

4- Vazelon Manastırı: Trabzon’un yaklaşık 40 km güneyinde bulunur. Vazelon Manastırı, bölgenin en eski manastırı olarak bilinmektedir. Pek çok sırlara vakıf olan Vazelon Manastırı’nın inşa edilmesi sayesinde Sümela Manastırı’nın inşa edilebildiği rivayetleri vardır. İnsanı ilk gördüğü anda büyüleyen mimarisinin doğaya olan ahengi ile etkisinde bırakır.

5- Ayasofya Müzesi: Dönemin Trabzon İmparatoru olan 1. Manuel Komnenos tarafından 1238-1263 yıllarında inşa edilmiştir. Kimi zaman cami, Kimi zaman kilise olarak kullanılan Ayasofya müzesi, güzelliğini kaybetmemiştir. Mimari yapılara ilginiz varsa bu yapıyı görmenizde fayda var. Bizans dönemi geleneksel mimarisinin izlerini taşıyan Ayasofya Müzesi’nin, kare haç görünümü ve merkezi kubbeye sahip oluşu ilginizi çekecektir.

6- Boztepe: Trabzon’un tüm güzelliklerine en tepeden bakmak istiyorsanız, Boztepe bunun için en uygun yerlerden biridir. Trabzon’a gezmeye gidenlerin genellikle ilk uğradığı yer Boztepe’dir. Güneş’in doğuşunu izlerken kahvaltınızı yapmak isterseniz Boztepe eşsizdir. Aynı şekilde güneşin batışını izlemeye giden doğa tutkunlarının ve romantiklerin de uğrak noktasıdır. Trabzon’a gelenler mutlaka Boztepe’ye uğramalıdır. Trabzon Boztepe şehir merkezinin 3 km kadar hemen yukarısında ulaşım yönünden de olukça rahat gidilebilecek bir konuma sahiptir. Bu düzeyde eşsiz manzara gerçekten zor bulunur. Özellikle romantik yerler arayan çiftlere öneririz.

7- Sera Gölü: Göl, aşırı yağış sonucu 21 Şubat 1950 Salı günü Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması sonucu oluşmuştur. Göl 18 günde tam halini almış, yöre halkı bizzat bir gölün oluşumuna tanıklık etmiştir. Ailenizle veya sevgilinizle deniz bisikletine binip romantik dakikalar geçirebilmek için bir yer alıyorsanız Sera gölü tam aradığınız yerdir. Hayal gibi bir tabiatın içinde bulursunuz kendinizi. Göl içinde ağaçlar ve çeşitli bitkiler mevcuttur. Ayrıca göl çevresinde bulunan restoranlar sayesinde, yağmurlu bir güne denk gelseniz dahi manzaranın tadını uzunca çıkarabilirsiniz. Sevgilinizle romantik bir gün geçirebilirsiniz.

8- Trabzon Kalesi: Türkiye adeta bir kale cennetidir. Her şehrinde eşsiz güzellikte bir kale bulunur. İşte Trabzon kalesi de ülkemizin en güzel kalelerinden biridir. Şehrin en yüksek tepesinde yer alan Trabzon Kalesi, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra denizden gelebilecek düşman saldırılarına önlem almak için yaptırılmıştır. Günümüze kadar yapısı hiç bozulmamıştır. Zamanın en güçlü ve sağlam kalelerinden biridir.

9-Trabzon Yaylaları: Trabzon yaylaları doğal güzelliği ile insanı büyüler. Oksijen depolamak, kendinize görsel ziyafet çekmek istiyorsanız; Lapazen Yaylası, Şerah köyü, Haldizen Yaylası, Şekersu Yaylası, Garester Yaylasını ziyaret edebilirsiniz.

10- Çal Mağarası: Düzköy ilçesinin Çal beldesinde bulunan Çal Mağarası, Dünya’nın en uzun ikinci mağarasıdır. Buraya ulaşmak için biraz yokuş çıkmanız gerekiyor. Sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu harika doğal şekiller içeriye adımınızı attığınız ilk andan itibaren sizi büyülüyor. Mağaranın 1 km’lik alanı ziyarete açık. Uzmanlar aynı zamanda Çal Mağarası’ndaki rahat hava hareketinin astım ve sinüzite iyi geldiğini belirtiyorlar.

11- Bedesten Çarşısı: Trabzon’un en eski yapılarındandır. Osmanlı dönemine ait kapalı çarşılara bedesten denilirdi. Türk bedestenler içerisinde tek kubbeli olan ilk ve tek bedestendir. Alışveriş yapmak için oldukça güzel bir yerdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.