iyimi boyle bilgi sitesi

Hamilelik Döneminde Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Belli Olur

Anne ve Çocuk 22 Ocak 2019
Hamilelik Döneminde Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Belli Olur

Bebeğin kalp atışının sesini duymak anne ve babalar için heyecan verici bir duygudur. Hamilelik döneminde en çok merak edilen konuların birisi de bebeğin kalp atışının hangi haftada belli olduğu sorusudur. Genellikle hamilelik döneminin 5. haftasında bebeklerin kalp atışları duyulabilir. Bazı anne adaylarında ise 6.haftada bebeğin kalp atışı sesi duyulabilir.

Hamilelik döneminde bebeğin kalp atışı sesinin duyulması illaki 5. veya 6. haftada duyulacak diye bir kaide yoktur. Bzı durumlarda ilerleyen haftalarda duyulabilir. Bu olayın uzun sürmesi her kişide farklılık gösterebileceği için endişeye kapılmasına gerek yoktur. İlk 5 haftalık süreçte bebeklerin kalp atışlarının dinlenebilmesi için transvajinal ultrason uygulaması yapılması gereklidir. Daha sonraki dönemlerde ise doppler ultrason işlemi yeterli olacaktır. Bebeğin kalp atışları ne zaman belli olur sorusuna genel olarak hamileliğin 5.hafta ile 12.haftaları arasında duyulur diyebiliriz.

Sağlıklı bir hamilelik döneminin 6. haftasında bebeğin kalp atış hızı yaklaşık olarak 1 dakika içerisinde 110 ile 120 arasındadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.