iyimi boyle bilgi sitesi

Göbek Eritmenin En Etkili Yolları

Sağlık 7 Ocak 2016
Göbek Eritmenin En Etkili Yolları

1- Başta ekmek olmak üzere tüm unlu mamullerden uzak durun: Ekmeksiz yemek yeme alışkanlığımız pek yoktur ama göbeğinizi eritmek istiyorsanız, yediğiniz ekmek miktarını azaltmanız gerekiyor. Ekmek olarak da beyaz ekmek yerine, tam buğday ekmeğini tercih edin.

2- Şekerden ve şekerle tatlandırılmış içeceklerden uzak durun: Tatlı çeşitlerinden, şekerli içeceklerden, işlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. Pasta, kek, bisküvi, şekerli çay, gazlı içecekler, hazır meyve suları ve daha pek çok ürünün içerdiği şeker, göbek çevrenizde yağlanmaya neden oluyor. Bu gıdaları sık tüketirseniz, tüm bunlar size karın ve basende yağ olarak geri dönecektir. Sebze ve meyvelerin içerdiği şeker dışında vücudumuzun extra şekere ihtiyacı yoktur.

Lifli-yiyecekler3- Lifli yiyecekler tüketin: Bitkisel gıdaların sindirilemeyen kısımları olan lif, gıdaların mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatır. Bu yavaşlama sebebiyle besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesi için zaman oluşturur. Sindirim süreci yavaşladıkça yemeklerden sonra yaşanan tokluk hissi uzar. Tokluk hissi sayesinde öğünler arası bir şeyler yemek zorunda kalmazsınız. Bazı bilimsel araştırmalara göre 1 gün içerisinde 15 gram daha fazla besin lifi (3 orta boy kabuklu elma) alarak hiç diyet yapmadan 4-5 ayda 2 kilo vermeniz mümkündür. Aynı araştırmanın diğer bir sonucuna göre ise, her gün 10 gram daha fazla lifli besin almak, göbek bölgesindeki yağlarda %3.7 oranında azalma sağlar. Sadece bu maddeyi tüketerek bile göbek çevrenizde bulunan istenmeyen yağları önemli ölçüde eritebilirsiniz.

4- Bol bol spor yapın: Sadece karın bölgesini hedefleyen egzersizler yerine vücut genelindeki kasları çalıştıran egzersizleri seçin. Sadece mekik çekerek göbek yağlarını eritemezsiniz. Göbek ve diğer bölgelerde bulunan yağların eşit oranda yakıldığını unutmayın. Yapılan egzersizlerle bölgesel zayıflama diye bir şey olmaz. Tüm kaslarımızın çalışmasını sağlayan yürüyüş, koşma, yüzme gibi aktiviteler daha etkili olacaktır. Nabzınızı ne kadar süre yüksek tutarsanız vücudunuz o kadar çok yağ yakar ve göbeğiniz o kadar kolay erir. Ama her egzersiz programı herkes için uygun olmayabilir. Eğer bir kalp rahatsızlığınız varsa doktorunuz, kardiyo egzersizlerinden ziyade; yürüme, yüzme gibi hafif ve orta dereceli egzersizler önerecektir. Bir spor salonuna gidiyorsanız orada bulunan spor uzmanları size en uygun egzersiz programını hazırlayacaklardır.

5- Stresli bir hayattan uzak durun: Günlük hayatımızda birçok sorunla karşılaşırız. Bu sorunlar karşısında beslenme düzenimiz bozulur. Dengesiz beslenme, sağlımızı olumsuz yönde etkiler. Günlük hayatınızda mümkün olduğu kadar sakin olmaya çalışın. Pozitif olmaya çalışın. Göbek çevresindeki yağları eritmek için sabırlı olun. Günlük alışkanlıklarınız olsun. Sağlığınızı önemseyin.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.