iyimi boyle bilgi sitesi

Ameliyathane Nasıl Bir Yerdir

Sağlık 22 Haziran 2015
Ameliyathane Nasıl Bir Yerdir

Ameliyathaneler dünyanın en güvenilir yerlerinden biridir. Ameliyathaneler steril bir ortamdır. Başınıza gelebilecek tüm sağlık sorunlarında karşı en donanımlı yerdir. Bir hasta olarak Ameliyat salonuna girdiğiniz ilk dikkatinizi çeken olay, buz gibi soğuk havasıdır. Ameliyathaneler soğuktur, çünkü mikrop üremesi soğuk havada en düşük seviyededir. Ameliyathanelerin ortalama ısısı 18-19 °C derecedir . Soğukluğa bir süre sonra alıştığınızda etrafınızı izlemeyi devam edersiniz. Çünkü ortamda birçok elektronik cihaz vardır. Bu cihazların ne işe yaradığını düşünürsünüz.

Ameliyathane de bulunan cihazlar:

  • Anestezi cihazı ve monitörü
  • Koter cihazı
  • Perfüzörler
  • Fonksiyonel Ameliyat masası
  • Tepe lambaları
  • Yapılacak Ameliyata göre ihtiyaç duyulabilecek diğer cihazlar.

Etrafınızda yanıp sönen ve değişik sesler çıkaran bu cihazları gördüğünüzde kendinizi bir uzay gemisinde sanabilirsiniz. Tabii dikkatinizi sadece cihazlar çekmeyecektir, sürekli bir şeyler hazırlayan maskeli ve steril yeşil ameliyat kıyafetleri giymiş, Ameliyathane hemşireleri ve Ameliyathane personelleri vardır. Herkesin yoğun bir şekilde Ameliyat için hazırlandıklarını görürsünüz.

Ameliyat masasına yattığınızda karşınızda gördüğünüz ilk kişi Anestezi ekibidir. Anestezi ekibi bir Anestezi hocası, bir Anestezi uzmanı, bir Anestezi teknikeri ve bir Anestezi Asistan’ından oluşur. Size ilk önce bir serum takılır, bu serumdan size Anestezik ilaçlar verilecektir. Başınızın hemen üstünde bulunan cihaz Anestezi cihazıdır. Bu cihaz Ameliyat süresince sizin yaşam fonksiyonlarınızı takip edecek ve düzenleyecektir. Tavana baktığınız dev lambalar göreceksiniz, bu dev lambalar tepe lambalarıdır. Tepe lambalarının görevi Ameliyat sahasını ayrıntılı bir şekilde aydınlatmaktır. Ameliyat personeli siz masada yatarken sırtınız Koter plağı soğuk bir cisim koyacaktır. Size soğukluk hissi verebilir korkmayın. Sonrasında Anestezi ekibi sizi Monitörize eder yani EKG Elektrotları, Tansiyon Aleti, Pulse Oksimeter cihazı takar. Anestezi Doktorunuz Ameliyatınıza göre hangi Anestezi yöntemini uygulayacağını size söyler.

Anestezi  yöntemleri:

– Genel Anestezi: Bu yöntemi Genel Anestezi Nedir yazımızda anlattık. İsteyen ziyaretçilerimiz Genel Anestezi Linkine tıklayarak bakabilirler.

– Spinal Anestezi

– Epidural Anestezi

– Local Anestezi

Yukarıda saydığımız Anestezi yöntemlerinden birini belirlendikten sonra sıra gelir Anestezi işlemlerine. Tüm bu işlemlerden sonra, Anestezi ekibi sizi uyutur. Bundan sonra cerrahi ekibin görevi başlamıştır. Ama siz uyudunuz için bu dönemleri görmeyeceksiniz bizde anlatmayalım.

Yorumlar

Yazıya 3. yorum yapılmış.

Damla 5 Kasım 2017

Ameliyathaneye kızıyorum çünkü sevmiyorum

Tolunay bozkurt 11 Eylül 2018

Ameliyathaneler steril değildir. Steril teriminin anlamını bilmeden steril yazmayınız. Bir şey ya sterildir ya da steril değildir. Yani tamamen steril, az steril, çok steril diye yazdığınız şeyi okurken kahkaha attım. Bilmeden yazmayınız, yanlış bilgi vermeyiniz.

admin 11 Eylül 2018

Merhaba Tolunay, tamamen steril ortam cümlesi yerine steril ortam cümlesi olarak değiştirdik. 310 kelimelik bir yazıda gerçekten büyük bir hataydı. Umarım mutlu olmuşsunuzdur. Bayağı kahkaha atacak bir hatayı bulduğunuz için teşekkürler.