iyimi boyle bilgi sitesi

Canlı Bomba Nasıl Anlaşılır?

Canlı Bomba Nasıl Anlaşılır?

Canlı bomba eylemleri en ölümcül eylemlerden biridir. Toplumda panik oluştururlar. Güvenlik güçleri bu tip olaylara karşı önlem alsa da vatandaş olarak bizler de bu konuda bilinçlenmeliyiz. Güvenlik uzmanlarına göre canlı bomba eylemi yapacak kişiler, şüpheli hareketlerinden dolayı fark edilebilir. İntihar saldırılarında kullanılacak canlı bombalar, çocuk ya da yaşlı da olabilir kadın ya da erkek de olabilir.

Canlı Bomba Nasıl Anlaşılır?

– Canlı bombalar, giyimleriyle ve bazı hareketleriyle kendilerini ele verirler. Aşırı bol giysiler giyerler, çünkü bol kıyafet, patlayıcı dolu intihar yeleğinin gizlenmesine yardım eder. İlkbaharda ya da yaz mevsiminde, bir kişinin kalın bir palto, mont giymesi bir işaret olabilir.

– Bomba taşıyan intihar eylemcisi, fazladan bir ağırlık taşıdığı için hareketleri şüphelidir. Eğer bomba karnına bağlıysa öne doğru omuzlar düşüktür. Bombayı sırtında taşıyorsa omuzlar geriye doğru baskılıdır. Canlı bomba kadınsa kendine hamile süsü vermiş olabilir. Bu durumda karnında büyük bir şişlik vardır ama yüz hatları zayıftır.

– Canlı bomba hedefine doğru giderken üzerindeki düzeneğin bozulmaması için robot gibi yürürler. Ayrıca hipnoz durumundadır. Ölümün yaklaşmakta olduğunu görür ve üzerindeki stres gözle görülür.

-Tedirgindirler, terlerler, tikleri vardır ve sinirli davranışlar sergilerler.

– Bombacı nefes nefese kalır, hızlı nefes alıp verir. Nefesini kontrol etmeye de çalışmaz.

– İntihar bombacıları, bir hedefe kilitlenmiş şekilde dimdik karşıya bakarlar. Kendilerini patlatmadan önce alınan tüm görüntülerde bombacıların tamamen aynı şekilde dik bir şekilde karşıya doğru baktığı görülmektedir.

-İntihar bombacısı eylemini dini bir gerekçeyle yapıyorsa ölmeden önce dua okur. Hayatta kalan tüm görgü tanıkları, bombacıların, görünür dudak hareketleriyle sürekli bir şekilde dua okuduklarını söylüyor. Masum insanları öldürmek hangi dinle açıklanıyorsa artık!

-Bombacı erkekse ve dini bir gerekçe ile bu eylemi yapıyorsa, kalabalıkta fark edilmemesi için sakalları kesilir. Bu onları ele verir. Uzun süre sakalı olan birisi sakalını kestiğinde bu hemen belli olur. Çünkü sakallarını tıraş ettiklerinde sakalın olması gereken yerde daha açık renkli bir ten rengi kalır.

-Canlı bombalar genellikle yanlarında büyük çanta ya da bavulda taşırlar. Bu çanta ya da bavullarda bombanın yanında demir bilyeler ve demir parçalar bulundururlar. Amaçları mümkün olduğu kadar çok kişiye zarar vermektir.

-Canlı bombanın ellerini göremezsiniz. Eğer bir kişinin elleri sürekli bir çantanın içindeyse, bir düğmeye basmak için bekliyordur. Bombacılar ellerini çanta içinde tutarlar.

Bu Şüpheli Durumları Taşıyan Birini Gördüğümüzde Ne Yapmalıyız?

Canlı bombayla karşılaşırsak kendimizi güvenlik güçlerinin yerine koymamamız gerekiyor. Canlı bomba olduğunu düşündüğünüz birini gördüğünüzde oradan uzaklaşıp kendinizle şüpheli arasına tercihen bir bina girdikten sonra, güvenlik güçlerini aramalısınız. Şüpheli görünen kişiyi güvenlik güçlerine hemen ihbar etmelisiniz. Eğer cep telefonunuz ya da fotoğraf makineniz varsa fark ettirmeden fotoğrafını ya da videosunu çekmeye çalışın.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

eray 11 Haziran 2016

okudum hepsini
güzel olmuş