iyimi boyle bilgi sitesi

Yeşil Çay Zayıflatır mı

Yeşil Çay Zayıflatır mı

Yeşil çay okside olmadan üretilen bir çay çeşididir. Bu nedenle okside edilmiş olan siyah çaya göre vücut için daha yararlıdır. Ayrıca içerdiği flavonoidler sayesinde antioksidan özelliği de vardır. Aynı zamanda yeşil çay, kandaki kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterolün okside olmasını engelleyerek koroner kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Günümüzün en çok sorulan sorularından biridir. İyimiboyle sitesi olarak bu konuda diyet uzmanlarının görüşünü aldık. Uzmanlara göre fazla kiloları vermek için yeşil çayın yağ yakıcı ve antioksidan özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Yeşil çay, çok güçlü bir antioksidan deposudur. Bulundurduğu kafein türevleri nedeniyle halsizliği giderir ve enerji verir. İçeriğindeki kafein türevleri sayesinde idrar artırıcı etkisiyle, vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur.

Yeşil çayın diğer bir zayıflatıcı özelliği ise yağ yakıcı (lipolitik) ve glikojenolitik olmasıdır. Yağ yakıcı etkisi klinik çalışmalar ile ispatlanmıştır. Şöyle ki yeşil çay, termojenik etkisi ile metabolizma hızında bir miktar artış sağlar, yağ dokusu artışını engeller ve baskılar. Yeşil çayın yağ emilimini azaltması ve metabolizma hızını arttırması özellikleri sayesinde zayıflayabilirsiniz. Elbette ki yağ yakımı için sadece yeşil çay içmek yeterli değildir. Dengeli bir beslenme planı ve düzenli sporun önemi yadsınamaz. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için dengeli ve diyetli bir beslenme programı şarttır. Ayrıca her gün düzenli olarak yürüyüş ya da spor yapılmalıdır.

Sağlıklı bir zayıflama için gün içinde siyah çay yerine yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmenizi öneririz. Tabii birçok şeyde olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de aşırıya gitmemek gerekir. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Not: Kilo verdiren yiyecekler ve içecekler ile ilgili bilgiye, Kilo Verdiren 5 Yiyecek linkinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca yeşil çayın faydaları ile ilgili yazımıza Yeşil Çayın Faydaları linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

melisa 14 Haziran 2018

merhaba admin bey.yesil cayi sicak sicakmi icmekmi lazim???Yoksa soyukmu??Lutfen cevap verin!!