iyimi boyle bilgi sitesi

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Günümüzden 5000 yıl önce Çin imparatorunun önünde kaynayan suya düşmüş olan yeşil çay yaprağı günümüzün en popüler içeceği haline gelmiştir. Yeşil çay, kolesterolü düşürmekten diş sağlığına, halsizliği gidermekten sağlıklı bir şekilde kilo vermeye kadar birçok alanda tedaviye yardımcı olur.

Yeşil Çayın Faydaları

-Yeşil çay, sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur. Açlık hissini bastırır. Yağ yakıcı ve metobolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Yeşil çayın zayıflatıcı özelliği hakkındaki yazımıza Yeşil çay zayıflatır mı? linkinden ulaşabilirsiniz.
-Yeşil çay, güçlü bir antioksidandır. Çeşitli hastalıklara neden olan serbest radikallerin temizlemesinde etkilidir.
-Yeşil çay, kansere karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalara göre günde 2 bardak yeşil çay içmenin kanseri  engellediğini ortaya koymaktadır. 1. ve 2. evre göğüs kanseri olan 500 Japon kadın üzerinde yapılan çalışmaya göre, ameliyat öncesi ve sonrası yeşil çay tüketimini arttırmanın, kanserin tekrar etme olasılığını düşürdüğü belirlenmiştir. Yeşil çay mide kanseri, prostat kanseri, yemek borusu kanseri, pankreas kanseri ve kolorektal kanserine yakalanma riskini azalttığı sonucuna varılmıştır.
-Yeşil çay, kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Bu sebeple damar tıkanıklığını önlemede oldukça yararlıdır.
-Yeşil çay, kalp sağlığına iyi gelir. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Zayıflatıcı etkisiyle kilo vermenize yardımcı olan yeşil çay, kalbin rahat çalışmasını sağlar.
-Yeşil çay, kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyon hastaları için oldukça faydalı bir içecektir. Hipertansiyon hastaları günde 1-2 bardak yeşil çay içebilirler.
-Yeşil çay, diş çürüklerini önler. Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar. Diş çürümesinin ana nedeni olan, diş yüzeyinde biriken ve plak tabakası oluşturan bakterilerin, yeşil çay tüketimiyle azaltılabildiği çeşitli araştırmaların sonucu olarak bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.
-Yeşil çay, halsizliği giderir ve metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çay tüketmeniz sayesinde halsizliğiniz azalacak ve daha fazla hareket edeceksiniz. Böylece fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.
-Yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk kış günlerinde hasta olmanızı önler.
-Yeşil çay, sindirimi kolaylaştırır. Sindirim dostu bir içecektir. Yeşil çay, siyah çaya göre daha az işlenmiş olduğu için daha sağlıklıdır.
-Yeşil çay, tromboz olarak bilinen anormal kan pıhtılaşması nedeniyle görülen damar tıkanıklığı riskini azaltır. Damar tıkanıkları kalp krizlerine ya da felçlere sebep olurlar. Yeşil çay bu riskleri önemli ölçüde azaltır.

Not: Kilo verdiren yiyecekler ve içecekler ile ilgili bilgiye, Kilo Verdiren 5 Yiyecek linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.