iyimi boyle bilgi sitesi

Kos Adası

Kos Adası

Kos adası, Bodrum Yarımadası’nın hemen karşısında bulunan ve Bodrum’a 8 mil uzaklıkta yer alan bir Ege adasıdır. Yunanistan’ın 12 önemli adasından biri olan Kos adası turizm konusunda çok gelişmiştir. Yaklaşık nüfusu 40000 civarında olan adada konaklanacak güzel otel ve pansiyonlar bulabilirsiniz. İstanköy adası olarak da bilinen Kos adası mutlaka gezilmesi gereken bir doğa harikasıdır. Türkiye’den ulaşımı en kolay Yunan adalarından biri olan Kos adasına Bodrum’dan hareket eden bir feribot ile 45 dakikada varabilirsiniz.

Kos Adası Tarihi: Kos Yunan adasının tarihi, günümüzden 3500 yıl öncesine kadar gitmektedir. Kos adası Helenistik dönemde tarihinin en parlak yıllarını yaşamıştır. 336 yılında Büyük İskender tarafından fethedilmiştir. Sonraki yıllarda Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine girerek o zamanın şarap ve tekstil merkezi olmuştur. Uzun yıllar Roma egemenliğinde kalan Kos adası 1315 yılında St. John Şövalyeleri’nin egemenliği altına girmiştir. Yaklaşık 200 yıl sonrasında 1523 tarihinde diğer Ege adaları ile birlikte Osmanlı   İmparatorluğunun egemenliği altına girmiştir. 400 yıla yakın bir süre Osmanlı egemenliğinde kalan Kos adası 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Yunanistan’a dahil olmuştur.

Kos Adasında Gezilecek En Güzel Yerler:

1- Hipokrat Ağacı: Tarihin en önemli tıp hekimlerinden Hipokrat ile ilişkilendirilen bir ağaç olan Hipokrat Ağacı mutlaka ziyaret edilmelidir. 2400 yıl önce gölgesinde Hipokrat’ın öğrencilerine ders anlattığına inanılan bu devasa ağaç gerçekten büyüleyicidir. Bu dev ağacın gölgesinde fotoğraf çekinerek 2400 yıl öncesine gidebilirsiniz.

2- Asklepion : Günümüze kadar sağlam kalmış ender yapıtlardan biri olan Asklepion, şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunur. Mutlaka uğranması gereken bir yer olan Asklepion, tıp hekimi Hipokrat’ın ölümünden sonra sağlık tanrısı Asklepios’a adanarak kurulmuş bir bölgedir.  Asklepion’da tarihi tapınak, bir tıp okulu, Roma Hamamı ve Apollon Sunağı’nın kalıntıları vardır. Bu güzel tarihî mekanı ziyaret etmek istiyorsanız, pazartesi günleri saat 08:30 – 15:00 arası, diğer günler ise saat  08:00 – 20:00  arası açıktır, rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

3- Şövalyeler Kalesi: Sizin de benim gibi eski kalere karşı bir tutkunuz varsa mutlaka bu güzel tarihi kaleyi ziyaret etmelisiniz. Şövalyeler Kalesi, Kos Limanı’nın hemen girişinde sizi karşılamaktadır. Zaten ada turlarının en büyük avantajı gezilecek yerlerin birbirine çok yakın olmasıdır. Kos adasında o kadar çok gezilecek yer var ki gezmekle bitmez ama neyse ki tüm bu güzel yerler birbirine çok yakın. Şovalye kalesi, Foinikes Caddesi üzerine yapılmış olan ve günümüzde halen ayakta duran bir köprü ile ana karaya bağlıdır. Bu görkemli kaleyi pazartesi günleri saat 13:30 – 19:00 arasında, haftanın diğer günlerinde ise saat 08:00 – 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

4- Kos Arkeoloji Müzesi: Eleftherias Meydanı’ndaki Defterdar Camii’nin hemen yanında bulunan müzeye mutlaka uğramalısınız. Bildiğiniz üzere geçmişten bugüne, köklü bir uygarlık yapısına sahip olan Yunan ve Roma uygarlıkları muhteşem eserleri ile ilgi odağı olmuştur. Bu antik eserlerin kalıntılarının sergilendiği bir müze olan Kos Arkeoloji Müzesi’nin ziyaret listenizde bulunması gerekir. Müzede, antik Kos buluntuları ile mozaik ev eşyalarını görebilirsiniz. Kos Arkeoloji Müzesi’nde Hipokrat’ın mermerden yapılan heykelini de görebilirsiniz. Kos arkeoloji müzesi pazartesi günleri kapalıdır. Bu arada size tavsiyem Kos adasında gezi planlarınızı mümkün olduğu kadar pazartesi günleri dışındaki günlerde planlayın. Çünkü bu adada pazartesi günü birçok yer kapalıdır. Kos Arkeoloji Müzesi’ni diğer günler saat 08:00 – 20:00 arasında gezebilirsiniz.

5- Casa Romana: Roma Evi olarak da bilinen ve 1800 yıllık bir Roma Villası olan, Casa Romana evini bir görün derim. Bu muhteşem tarihi evin tam 26 odası var. Ayrıca zamanın en güzel evlerinden biri olan Casa Romana villasında 3 tane havuz vardır. Görkemli bir Roma evi olan Casa Romana tarihi evinin zemininde ise leopar, aslan ve yunus motifli mozaikler bulunur. Kos adasındaki en güzel Roma evlerinden biridir.

6- Agora: Eğer Arkeoloji Müzesi’ni gezmek için geldiyseniz hemen yakınında bulunan Kos Pazar Yeri diğer ismi ile Agora alanını gezmeden gitmeyin. Bu bölgede yapılan kazı çalışmalarında Roma Dönemi’ne ait çok önemli sikke, hazineler ve bakır heykeller çıkarılmıştır. Kazı çalışmalarından elde edilen antik eserler burada sergilenmektedir.

7-Agia Ioannis Manastırı: Turistik Yunan adası, Kos Adası’nın güneyinde bulunan Manastır şehir merkezine 7 km uzaklıkta yer alır. Bu manastırı gördüğünüzde asıl ilginizi muhteşem deniz manzarası çekebilir. Manastırın etrafı yeşilliklerle çevrilidir ve karşısında muhteşem bir deniz manzarası vardır. Hatta Agia Ioannis Manastırı’na ağustos ayı içerisinde giderseniz, burada din adamları görebilirsiniz. Bu din adamları ağustos aylarında Kos adasına gelerek Agia Ioannis Manastırı’nda çeşitli ayinler yapmaktadır.

8- Yel Değirmenleri: Yunan adası olup da yel değirmeni olmaz olur mu? Kos adası limanının 25 km uzaklığında yer alan yel değirmenleri, şehir merkezine oldukça uzak olmasına rağmen ziyaretçilerin en çok beğendikleri ve gezdikleri yerlerden biridir.

9- Osmanlı Hamamı ve Tuz Deposu: Kos adasına gelmişken sadece Yunan eserlerini ve antik şehirlerini gezip gitmek olmaz. Bu adada Osmanlı eserleri görmek de mümkündür. Nerangia Hamamı 17. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiş. Bazı dönemlerde tuz deposu olarak kullanılmış ama daha sonra restorasyonu yapılan hamam halka açılmış ve ada sakinleri ve turistlerinin uğrak yerlerinden biri olmuştur.

10- Linopoti Gölü: Gezimizin sonuna geliyoruz, Sizler için Kos adasındaki gezilecekler yerlerin bir listesini yapmaya çalıştık. Bu listenin sonuna da ördeklerin ve kazların yaşam alanı olan Linopoti Gölünü ekliyoruz. Linopoti Gölü,  Kefalos yolu üzerinde Zipari Köyü’ne gelmeden görebileceğiniz bir doğal yaşam parkı. Burada dinlenebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Kos adası gezi listenize Defterdar Cami, Hacı Hasan Cami, küçük şirin bir köy olan Zia Köyünü, Bizans Dönemi’nde Kos Adası’nın başkenti olan Pyli köyünü, Aspri Petra (Beyaz Taş) Mağarasını, Plaka Ormanı ekleyebilirsiniz.

SONY DSC

Hipokrat Ağacı

Kos adasında yapılabilecek aktiviteler: Temiz kos adası plajlarında güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz, dalış etkinliklerine katılabilirsiniz. Tekne turlarına katılabilirsiniz. Sörf tutkunları Kos adasında sörf yapabilirler. Bisiklet turlarına katılarak adayı gezebilirsiniz. Jeep safari turlarına katılarak unutulmaz anlar yaşabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Kos adasındaki restoranlarda Yunan mutfağının geleneksel tatlarını ve taze deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Meşhur Yunan yemekleri olan Moussaka, Souvleki, Choriatiki yemeklerini denemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.