iyimi boyle bilgi sitesi

Instagram Terimleri

Bilim ve Teknoloji 16 Mayıs 2020
Instagram Terimleri

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan instagramda birçok terim vardır. Bunların birçoğunu zamanla öğreniriz. Bu terimlerin anlamını bilmeden instagramı kullanmakta zorlanabilirsiniz. Biz bu yazımızda sizlere instagramda en çok kullanılan instagram terimlerini sizlerle paylaşacağız.

İnstagramda En Çok Kullanılan İnstagram Terimleri

10K, 10M, 10B Nedir: Takipçi sayısının yanında K veya M harfini görmüşsünüzdür. Örneğin, 10K yazıyorsa o kişinin 1o.000 takipçisi var demektir. 2M yazıyorsa 2.000.000 takipçisi olması anlamına gelmektedir. B’nin anlam ise bilion yani milyar anlamındadır. 5b gibi yani 5 milyar takipçi. Tabii şuan için milyar takipçisi olan biri olan yok :)

DM: ‘Direct message’ anlamındaki mesajlaşma sekmesidir. İnsanlar instagram üzerinden mesajlaşmak için DM kullanılır.

Fake hesap: Gerçek olmayan yani sahte hesap anlamına gelir. Fake hesap, farklı ve tanınmayan insanların fotoğrafları ile ya da fotoğraf eklemeden açılan hesaplardır. Bu sahte fake hesaplar genellikle stalk için kullanılırlar. Bu hesaplar takipçi yükseltip farklı amaçlarla kullanmak için de açılabilir.

Follow(Takip etme) Nedir: İnstagramda takip etmek anlamında kullanılır. Beğendiğiniz bir kişinin hesabını follow yaparak takip edebilirsiniz. Böylelikle takip ettiğiniz kişi bir resim ya da hikaye paylaştığında size bildirim gelir ve siz bunları görebilirsiniz.

GT: Geri takip anlamında kullanılır. Başka bir kullanıcının geri takip atması için bu kısaltma kullanılabilir.

OFFİCİAL Nedir: Sanatçı gibi ünlü insanların hesaplarının sonunda official yazısı görebilirsiniz. Bunun anlamı o hesabın resmi hesap olduğunu ifade etmesidir. Bu neden gereklidir derseniz hemen açıklayalım. Çünkü tanınan biri adına yüzlerce fake hesap yani sahte hesap açılıp, o kişinin hayranlarının ilgisi suistimal edilebilir. Bu yüzden fake hesaplarla insanlar kandırılmasın diye ünlülere official eki eklenir.

PROVİNCE Nedir: İngilizce kelime olan ‘Province’ kelime anlamı olarak Türkçe karşılığı il, şehir, vilayet anlamına gelmektedir. Bulunduğunuz şehrin sonuna province ekliyorsunuz ve çok cool oluyorsunuz. Son zamanlarda moda oldu da.

RT Nedir: Re Tweet’in kısaltmasıdır. Yani tweetlerini retweet ettiğiniz kişiler de sizin tweetlerinizi retweet edecektir. Karşılıklı anlaşma ile takip sayınızı bir güzel arttırabilirsiniz.Takip ettiğiniz bir kişiyi retweetlediyseniz, sizin tarafınızdan yapılan retweetleri profil zaman çizelgesinde bulacaksınız. Takip etmediğiniz birini retweetlerseniz, hem anasayfa zaman çizelgesinde hem de profil zaman çizelgesinde bu RT ler görünür.

SFS: Karşılıklı profil paylaşımı anlamına gelir. Karşılıklı şekilde profiller paylaşılır ve bu şekilde kolaylıkla kısa sürede daha çok takipçi kazanılabilir.

SPAM Nedir: İstenmeyen yorum ve mesajlara SPAM denir. Örneğin bir fotoğrafın altına fotoğraflarla ilgisiz yorumlar yaptığınızda bu spam’dir.

STALK vaya STAKLAMAK Nedir: Birisini Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, Pinterest gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden gizlice izlemek ve takip etmek demektir. Genellikle bunun için fake yani sahte  hesaplar kullanılır.

Story(Hikaye) veya STORİES(Hikayeler) Nedir: Instagram’da ‘Stories’ bir başka deyişle ‘Hikayeler’ özelliği 24 saat içerisinde otomatik olarak silinen fotoğraflar anlamına gelmektedir. Hikaye kısmına eklediğiniz herşey 24 saat gözüktükten sonra silinir.

TB veya TBT nedir: Throwback kelimesinin kısaltılmış halidir. Kişiler bu etiketi eskiden çekilmiş olan fotoğraflarını paylaşırken kullanır.

TKP Nedir: GT gibi takipçi edinme amacıyla yazılan kısaltmadır. Takip edeni takip ederim anlamına gelmektedir. İnstagramda bu çok kullanılır. Ne kadar çok takiğçi edinirseniz o kadar çok popüler olursunuz.

UNF: ‘Unfollow’ kelimesinden gelir ve takipten çıkma anlamındadır. Follow İngilizce’de takip etmek anlamındadır. Un Follow ise takipten çıkma anlamında kullanılır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.