iyimi boyle bilgi sitesi

Selülit Düşmanı 10 Besin

Selülit Düşmanı 10 Besin

Selülit, cağlar boyunca kadınların en çok canını sıkan rahatsızlıklardan biri olmuştur.Her kadın selülitsiz ve pürüzsüz bir bacak hayal eder. Fakat toksinler ve hormonlar selüliti tetikleyen en büyük faktörler arasındadır. Özellikle doğal olmayan beslenme ve yaşam şartlarından dolayı selülit sorunu her geçen gün daha çok kadında görülmeye başlamıştır. Selülitleri yok etmek için öncelikle spora ağırlık vermeliyiz, günde en az 2 litre su içilmeliyiz ve beslenmeye dikkat etmeliyiz. Beslenme birçok konuda önemli olduğu gibi selülit ile olan savaşta da çok önemli. Peki bu besinler nelerdir?

Selülit Düşmanı Besinler

1. Acı biber: Acı biber sevenler için iyi bir haberimiz var. Selülit için fazla abartmamak şartı ile kırmızı biber tüketebilirsiniz. Acı biber, vücudu içeriden ısıtarak, yağ dokularının yanma hızını arttır. Acı biber bu sayede selülit oluşumunu önlemektedir.

2- Balık: Haftada en az 2 gün balık yerseniz, selülit sizden uzak durur. Metabolizmadaki aksaklıklar ve kan dolaşımındaki bozukluklar selüliti daha belirgin hale getirir. Bildiğiniz üzere balıkda omega-3 bol miktarda bulunur. Omega-3 içerisinde faydalı yağ asitleri bulundurur. Bu yağ asitleri kan dolaşımını güçlendirir. Sağlıklı bir yaşam ve selülitsiz bir vücut için mutlaka balık tüketin.

3- Brokoli: Bu güzel sebzenin faydalı olmadığı bir şey var mı acaba? Birçok rahatsızlığa iyi gelen brokoli, selülit ile olan savaşta en önemli yardımcınız olacaktır. Brokoli içerdiği bileşenler sayesinde selülit oluşumunu engeller. İçerdiği Alfa lipoik kollajen sayesinde liflerin sertleşmesini önler. Böylece deri altındaki yağ depolarının çukurlu görünümünü engellemiş olur. Bunun için haftada 1 veya 2 kez brokoli tüketmelisiniz.

5- Yeşil çay: Bu güzel içeceğin faydaları saymakla bitmez. Selülit daha başlamadan yeşil çay ile oluşmasını engelleyebilirsiniz.Kilo vermek ve metabolizmayı hızlandırmak için sık sık tercih edilen yeşil çayın, vücuttaki yağ depolarına etki ettiği için selüliti daha başlamadan engelleyebildiği biliniyor. İçerdiği teobromin ve kafein maddeleri ile vücutta depolanmış olan yağın çözülmesine yardımcı olduğu söyleniyor. Yeşil çay hakkındaki diğer başlıkları da inceleyebilirsiniz. Yeşil Çayın Faydaları, Yeşil Çay Zayıflatır mı.

6- Elma sirkesi: Mucizenin adıdır. Elma sirkesini günlük olarak salatalarınıza ekleyerek veya farklı bir yol ile tüketerek, kalça ve karın bölgesinde oluşan su tutulmasını önleyebilirsiniz. Elma sirkesi, selülitli görünümün azalmasına yardımcı olacaktır.

selulit-tedavisi7- Domates: Selülite karşı savaşa girmek istiyorsanız bunu yaz mevsiminde yapmanızı öneririm. Çünkü selülit ile olan savaşında domates mutlaka yanınızda olmalıdır. Eğer kış aylarında selülite savaş açtıysanız, yazdan kışlık olarak hazırladığınız domateslerde işinizi görecektir. Domates, kan dolaşımını hızlandırarak selülit oluşumunu engellemeye yardımcıdır. E ve C vitamini açısından zengin olan domates ayrıca güçlü bir antioksidandır. Sağlıklı bir cilt ve selülitsiz bir vücut için sofralardan domatesi eksik etmeyin.

8- Sarımsak: Her derde deva olan sarımsak, listede olmasa şaşardık zaten. Bence insanoğlunun en büyük dostu sarımsaktır. Birçok rahatsızlığa iyi gelir. Vücudun dostu bir besindir. Kolesterole iyi gelen, doğal antibiyotik olan sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Selülit üzerinde de olumlu etkileri olan sarımsak, kan dolaşımını hızlandırıyor. Böylece selülite neden olan maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor.

9- Ananas: Potasyum ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan ananas, kan dolaşımını arttırır ve yağ dokularının parçalanmasına destek olur.

10- Kuşkonmaz: Birçoğumuz belkide hayatında hiç yemedi ya da çok az tüketti. Kimilerinin hala tadını bilmediği kuşkonmaz tam bir selülit düşmanıdır. Selülit ile olan savaşınızda yanınızda olmasında fayda vardır. Düşük kalorili ve diyet dostu kuşkonmaz, güçlü bir toksin atıcıdır. Kan dolaşımını hızlandırıp, selülitin baş düşmanı olan toksinlerden vücudu arındırır. Bu yüzden kuşkonmaz olmazsa selülit olur diyoruz başkada bir şey demiyorum.

Bonus olarak 2 adet daha besin önereceğiz. Eğer yukarıda saydığımız besinlerden bazılarına ulaşamıyorsanız ya da sevmiyorsanız şimdi size önereceğimiz bu 2 besin ile takviye yapabilirsiniz.

1- Kişniş: Selülitlerin korkulu rüyasıdır. Yağ hücreleri toksin yolu ile atılamadığı zaman yayılmaya başlar. Maydanozgiller familyasından olan kişniş, vücuttan toksinleri arındırmak için birebirdir.

2- Muz: Selülit düşmanıdır. Belkide maymunlarda bu yüzden selülit yoktur. Şaka bir tarafa muz, çinko ve benzeri maddeler içeren muz, kan dolaşımınızı hızlandırarak selülit oluşumunu engeller.

Not: Bu etkili yöntemleri uygulayan ve başaran arkadaşların yorumlarını ve düşüncelerini bekliyoruz. Sizlerde selülit ile olan savaşımızda deneyimlerinizi ve fayda gördüğünüz yöntemleri burada yorum olarak paylaşabilirsiniz. İyimiboyle sitesi olarak selüliti biz bitireceğiz. Tüm bayanlara selülitsiz sağlıklı bir hayat diliyoruz.

Durun selülit ile olan savaşımız daha bitmedi. İsteyen arkadaşlar “Selülitten Kurtulmanın En İyi 5 Yolu” adlı makalemizden de faydalanabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.