iyimi boyle bilgi sitesi

Selülitten Kurtulmanın En İyi 5 Yolu

Selülitten Kurtulmanın En İyi 5 Yolu

Selülit Nedir?

Selülit, kadınların yüzde 70’inde görülür. Selülit, cildin bağ dokusundaki sinir liflerinin üzerine basınç yaparak bazen ağrı yapabilir. Selülit, özellikle dokulardaki lenf dolaşımın herhangi bir sebepten kaynaklı olarak yavaşlaması sonucu oluşabilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle daha hareketsiz bir yaşamımız var. Bunun sonucunda selülit sorunları da daha çok görülmeye başladı. Selülit, genellikle bacaklarda oluşur. Bacaklarda oluştuğu gibi kalça, basenler, kolların üst kısımları ve göbek bölgesinde de görülebilir. Selülit olan bölge portakal kabuğu görünümündedir.

Selülit Oluşumuna Sebep Olan Faktörler

-Kalıtsal nedenler
-Hormonol nedenler
-Dolaşım bozuklukları oluşmasına sebep olan hareketler (bacak bacak üstüne atmak, sıkı dar pantolonlar giymek gibi)
-Kronik kabızlık
-Aktivite yetersizliği
-Düzensiz beslenme (yağlı yiyecekler, aşırı kahve ve çay tüketimi, sigara, alkol ve baharatlı gıdalar tüketimi)
-Hipotroidi
-Karaciğer disfonksiyonu
-Doğum kontrol ilaçları kullanımı, Östrojen nedeniyle vücutta su tutulmasına neden olmakta.
-Hamilelik
-Ruhsal problemler

Selülitten Kurtulmanın En Etkili 5 Yolu

selulit-nedirSelülitin başlangıcında erken önlem alınırsa ilerlemesine tedbir almak mümkündür. Yalnız ilerlemiş bir selüliti yok etmek oldukça zordur. Bunun için epeyce bir yol almak gerekir. İlerlemiş bir selüliti tamamen yok edemeseniz de daha aza indirmemiz mümkün.

1- Kuru fırçalama: Kuru fırçalama için doğal liflerden yapılmış bir fırça kullanmalısınız. Kuru fırçalama ile selülitli bölgeye yavaşça ve sağdan sola doğru 5 dakika boyunca fırça uygulayın. Sonrasında duş alarak cilt üzerindeki ölü derilerden kurtulun. Bu uygulamayı cilt dokusu düzelene kadar birkaç ay tekrarlayın. Bu işlem kan dolaşımını hızlandırarak, lenfatik drenajı artıracaktır. Bu uygulama selülitleri yok etmek için en kolay yöntemler arasında yer almaktadır.
2- Elma sirkesi: Elma sirkesinin içeresinde derideki çöküntülü görünümü azaltmaya yardımcı olacak maddeler vardır. İlk önce yapacağınız işlem 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırdıktan sonra bal ile tatlandırmaktır. Her sabah bu karışımdan tüketin. Elma sirkesini ayrıca selülitli bölgeye de sürebilirsiniz. Elma sirkesini az miktar su ile seyreltin. Bir tülbenti bu karışıma batırarak bacaklarınıza bastırmadan selülitli bölgeye sürün. Sonrasında bacaklarınızı yüksek bir seviyeye kaldırarak 30-45 dakika uzanın. Bu işlem kan dolaşımınızı hızlandıracaktır.
3- Egzersiz ve yürüyüş: Selülitle baş etmenin en iyi yollarından biri de düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Hem fazla kilolarınızı vermeyi sağlar hem de vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak kan dolaşımını hızlandırır. Haftada 5 gün 30-40 dakika düzenli olarak yürüyüş yapın. Bacaklarınızın sıkılaştığını ve toparlandığını fark edeceksiniz.
4- Masaj: Evde yapabileceğiniz masajla selülitle mücadele edebilirsiniz. Bunun için masaj yağını selülitli bölgeye sürün. Sonrasında ellerinizle kalçadan başlayıp aşağıya ve yukarıya doğru daireler çizin. Bacak iç kısımları dahil deriyi baş ve işaret parmaklarınızın arasına alın ve yoğurur gibi masaj yapın.
5- Düzenli beslenme: Yaşamın temeli olan suyu yeterli miktarda almak gerekir. Günlük en az 1.5 – 2 litre su içilmesi gerekir. Selülit oluşmaması için, su içmenin yanı sıra soda, ıhlamur, yeşil çay, ada çayı, taze sıkılmış meyve suları, ayran gibi içecekler tüketilmelidir. Aşırı kahve, çay, asitli içecekler ve alkol tüketilmemelidir. Hamur işi, kızartma, cips gibi yağlı yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.