iyimi boyle bilgi sitesi

Hamileler İçin En Faydalı 5 Besin

Anne ve Çocuk 3 Temmuz 2016
Hamileler İçin En Faydalı 5 Besin

Hamilelikte beslenme çok önemlidir. Bebeğiniz ve sizin için en faydalı yiyeceklerin bir listesini hazırladık. Sağlıklı bir gebelik için sağlıklı bir beslenme çok önemlidir.

Hamilelikte Faydalı Yiyecekler

1- Yoğurt: Faydalı besinlerin en başında genellikle gördüğümüz yoğurt, birçok açıdan sağlığımız için çok faydalıdır. İçeriğindeki mükemmel kalsiyum oranı ile vazgeçilmez bir besindir. Annenin bebeği ile paylaştığı mineral depolarını dolduran yoğurt, hem de bebeğin kemik ve diş sağlığı için son derece önemli bir rol oynar. Annenin enerji ihtiyacına göre günde 2 kase yoğurt tüketmek hamilelik döneminde çok gerekli ve faydalıdır. Yediğiniz yoğurtlar mümkünse ev yapımı mayalanan yoğurt olsun. Bir mandıradan çiğ süt alıp uygun şekilde kaynatın. Sonrasında bu sütü doğal yoğurt ile mayalayın. Hazır yoğurtları tavsiye etmiyorum.

2- Yumurta: Yine organik olması kaydıyla yumurta hamilelik döneminin en önemli yiyeceklerindendir. Yumurta,  içeriğindeki zengin A, C ve E vitamini ile beslenmenizde önemli bir yere sahip olmalıdır. Özellikle içeriğindeki iyot, fosfor ve çinko gibi mineraller sayesinde gebelikte birçok ihtiyacınızı karşılar. Yumurta önemli ve en kaliteli protein kaynaklarından biridir.

3- Yulaf: Bebeğinizin beyin gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız yulafı sofranızda eksik etmeyin. Yulaf ezmesi daha enerjik hissetmenizi sağlar ve süt miktarınızı artırır. Bitkisel protein ve posadan zengin olan yulaf ezmesi sindirim sistemini düzenler.

4- Ton balığı ve somon: Omega 3 ve protein bakımından oldukça güçlü bir kaynak olan ton balığı ve soman balığı haftalık menülerinizde mutlaka bulunmalıdır.  Balık, bebeğinizin beyin gelişimini destekler.

5- Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar: Taze olarak tüketme şansı bulursanız bu besinler, zengin yağ asidi, vitamin ve mineral bileşimi bakımından mükemmel bir kaynaktır. Annenin beslenme programında mutlaka bulunmalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.