iyimi boyle bilgi sitesi

Atina’da Gezilecek Yerler

Atina’da Gezilecek Yerler

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla Yunanistan’ın en büyük şehridir. Eski Yunan medeniyetinin de merkezi olan Atina tarihin en önemli şehirlerinden biridir. Etrafı tepelerle çevrilidir ve yalnız batı kısmı açıktır. Limanı olan Pire’ye ise 7 kilometre uzaklıktadır. Atina, antik çağlarda da önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. Bu güzel şehrin ismi, koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena’dan gelmektedir.

Atina’da Gezilecek 10 Yer

1- Akropolis: Atina’ya gelipte Akropolis’e gitmezseniz Atina’ya gitmemiş sayılırsınız. Burası şehrin en tepesinde bulunur. Olası saldırılardan savunulması kolay olduğu için bu bölge tarih boyunca önemini hiç kaybetmemiştir. Yunancada “yukarıda bulunan şehir” anlamına gelen Akropolis tapınağı milattan önce 5. yüzyıldan günümüze kadar büyük bir ölçüde korunmuş bir antik kenttir. Demokrasinin doğuşu da Atina Akropolis’inde gerçekleşmiştir. Şehrin geleceği hakkında alınacak kararlar tüm yerlilerin toplanması ve kararları oylaması sonucu gerçekleşmiştir. Bu sonuçta demokrasi anlayışı Atina Akropolis’inde  doğurmuştur. Akropolis müzesi ve tapınağını ziyaret etmenizi öneririz.

2- Ermou Caddesi: İstanbul’daki İstiklal Caddesinin işlevi ne ise Atina’da da Ermou caddesinin işlevi de odur. Mimari olarak İstanbul’daki İstiklal caddesine oldukça benzer bir görünümü vardır. Trafiğe kapatılmış bir alışveriş caddesidir. Birçok ünlü mağazayı burada görebilirsiniz. Caddenin ortasında görülebilecek küçük bir şapel var. Caddenin bir ucu Monastiraki diğer ucu ise Syntagma’dır.

 

3- Monastiraki Meydanı: Burası da Atina’nın en çok ilgi çeken turistik yerlerinden birisidir. Meydanda Osmanlı döneminden kalma bir de cami bulunur. Monastiraki meydanına, Atina’nın Sultanahmet’i diyebiliriz. Monastiraki çevresinde oldukça güzel tavernalar da bulunuyor. Birçok yunanın buluşma noktası olan Monastiraki, daha fazla gençlerin buluşup eğlendikleri bir yerdir. Mutlaka gezmeniz gereken bu güzel meydan şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Monastiraki meydanı sıralı taverna ve restoranlarla doludur. Gündüzleri hediyelik eşyalar bakabilirsiniz. Birçok hediyelik eşya çeşidini burada görebilirsiniz. Akşam saatlerinde ise meşhur Akropolis manzaralı bir tavernada yemeğinizi yerken uzonuzu içmeyi unutmayın. Meydandaki Mitropoleos sokağı’nda geleneksel yunan yemekleri yiyebileceğiniz birçok taverna bulunuyor. Tavsiye edebileceğim ve oldukça meşhur olan,  “Bayraktaris” lokantasını size önerebilirim. Özellikle haftasonları öğlenden sonra saat 17:00 den sonra canlı müziğin eşliğinde güzel bir yemek ziyafeti çekebilirsiniz. Bu meydana yakın güzel bir konaklama yeri önermek gerekirse; Turistik bir mekan olan “A for Athens“ oldukça iyidir. Fazla pahalı sayılamayacak bir ücret ödeyerek mükemmel bir teras manzarasına da sahip bir yerde kalabilirsiniz. Bu güzel meydana, Sintagma Meydanı‘ndan ortalama 10 dakika içinde yürüyerek yada herhangi bir metro durağından yeşil hat üzerinde bulunan Monastiraki durağında inerek gidebilirsiniz.

4- Athens Flea Market (Bit Pazarı): Atina’nın bit pazarı olarak bilinen bu sokakta bol miktarda antika eşya bulabilirsiniz. Oldukça renkli ve hareketli bir yerdir. Aynı zamanda ara patikalarda bulunan salaş kafelerde atıştırmalık yemek yiyebilirsiniz.

 

 

5- Anafiotika: Atina’ya turistik amaçla gezmeye gelenlerin pek bilmediği ve dolaysıyla uğramadığı bir yerdir. Aslında burası biraz yunan adalarına benzer. Tek katlı evler, bembeyaz yapılar ile kendinizi yunan adalarında hissedebilirsiniz. Anafiotika mahallesinde dolaşırken kendinizi Atina’da değil de, Santorini’de dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bunun sebebi de Kiklad Adaları’na bağlı Anafi Adası‘nda yaşamış olan Anafi yerlilerinin kendi evlerini Anafiotika’da inşa etmesinden kaynaklanıyor. Anafiotika, Akropolis tapınağının hemen eteklerinde Monastiraki ve Plaka bölgelerinin arasındadır.

6- Parlamento Binası: Demokrasinin beşiğine gelmişken parlamento binasını göremeden gitmek olmaz. Şehrin merkezinde yer alan parlamento binasının önündeki Efsun askerlerini görebilirsiniz.

 

 

7- Milli Park: Meclis binasının hemen yanında bulunan milli parkın içerisinde aynı zamanda hayvanat bahçesi bulunur. Şehrin merkezine yer aldığı için rahatlıkla burayı da gezebilirsiniz.

8- Plaka: Anafiotika’nın hemen altın bulunan bu mahalle Atina’da oldukça popülerdir. Sintagma Meydanı ile Monastiraki Meydanı’nın ortasında yer alır. Akropolis‘in hemen eteklerinde bulunan Plaka şehrin turistik mekanlarından olmasıyla beraber aynı zamanda şehir halkının da sıkça ziyaret ettiği bir semttir. Uzun bir sokak boyunca birçok taverna bulunur. Birbirinden güzel mekanların bulunduğu Plaka’da oldukça keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Plaka’da akşam üzeri gün batımı esnasında bir şeyler yemek isterseniz Sholarhio restaurant size önerebileceğimiz bir yerdir. Yine güzel bir restoran olan O Geros Tou Moria’da güzel bir akşam yemeği için önerimizdir. Canlı müzik eşliğinde yerel şarkıları burada dinleyebilirsiniz. Eğer canınız tatlı ya da kahve çekerse Giasemi adında kafeyi tavsiye ederim. Her güne özel yaptıkları tatlılar ile kahve keyfi ayrı olacaktır.

9- Kolonaki: Tam tarif olması için Atina’nın Nişantaşısıdır. Nişantaşı gibi burada da fiyatlar oldukça yüksektir. Burada birçok mağaza ve kafe görebilirsiniz.

10- Atina festivalleri: Atina birçok güzel festival vardır. Eğer festivalleri seviyorsanız tatil zamanınızı bu festivallere göre planlayabilirsiniz.

Atina Festivalleri

Atina Dionysos Şarap Festivali (Şubat)
Atina Video Sanat Festivali (Mayıs)
Rock Wave Festival (Haziran)
Atina Epidaurus Festivali (Haziran)
Yeşil Dizayn Festivali (Eylül)
Moda Festivali (Eylül)
Fim Festivali (Eylül)
Atina Tango Festivali (Ekim)
Atina Maratonu (Kasım)

 

Not: Atina‘da görülecek yerler olarak biz 10 yer hakkında bilgi verdik ama birçok gezilecek başka güzellikleri de var. Bu listeyi Atina’yı gezmeye nereden başlayacağınıza yardımcı olması amacıyla düzenledik. Sizlerde gezdiğiniz veya bildiğiniz güzel yerleri aşağıya yorum olarak yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.