iyimi boyle bilgi sitesi

Einstein’dan Mutlu Yaşamın Formülü

İlginç Bilgiler 14 Şubat 2018
Einstein’dan Mutlu Yaşamın Formülü

Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın bugüne kadar birçok formülünü duymuştuk ama mutluluğun formülünü ilk defa duyduk. Çünkü bu formül yeni ortaya çıktı. 1922 yılında Albert Einstein’ın mutlu bir yaşam hakkında yazdığı önerileri 95 yıl sonra bir açık arttırmada ortaya çıktı. Albert Einstein, 1922’de Genel Görecelilik Kuramı için Nobel kazandığını daha yeni öğrendiği günlerde Japonya’da konferans vermek için gelmişti. Kaldığı Emperyal Tokyo Otelinde, kendisine bir mesaj iletmek için gelen kuryeye Einstein bahşiş vermek istedi. Einstein elini cebine attı ama Japonya’da bahşiş kabul edilmediğini farkına varınca hemen vazgeçti. Çünkü Japon geleneklerinde bahşiş, aşağılayıcı bir davranış olarak görülüyor. Einstein, kuryeyi eli boş göndermek istemiyordu ama bahşiş de veremiyordu. Bu durum karşısında aklına bir fikir geldi. Einstein, kuryeye Almanca ile yazılmış iki yazılı not verdi.

Yıllar sonra, kuryenin akrabası bu notları Kudüs’te açık arttırma ile satışa çıkardı. Satıcının iddiasına göre Einstein akrabasına “Belki şanslıysan bu notlar sıradan bir bahşişten daha değerli olur” demişti.

Notlardan birinde “Sakin ve mütevazı bir hayat, sürekli huzursuzla başarı peşinden koşmaya göre daha mutluluk getirir”, diğerinde ise “İstenirse bir yol bulunur” yazılıydı. Dünyadaki en geniş Einstein koleksiyonunun bulunduğu Kudüs Üniversitesindeki Arşivci Roni Grosz, notların bir deha olarak bilinen Einstein’ın hayata kişisel bakışını ortaya koyduğunu belirtti. Günümüzde koşturmaca ile geçen hayatta mutlu olmak zordu. Bunu yıllar önce Einstein ortaya koymuştu. Mutlu bir hayat için mütevazi bir hayat ve sakin tempoda bir hayat gerekliydi.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Gs kızı melisiniz 14 Şubat 2018

Hayat bazı sseyleri kafaya takmak icin cok kisa o yüzden her aninizi dolu dolu yaşayın bence mutlulugun formulu bu :)