iyimi boyle bilgi sitesi

Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Doğal Tatlandırıcılar

Güncel Bilgiler 9 Eylül 2017
Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Doğal Tatlandırıcılar

Şeker çağımızın tatlı zehirlerinden biridir. Bu konuda birçok araştırmayı sitemizde paylaştık. Bazılarına bu linklerden ulaşabilirsiniz.

Şeker tatlı bir zehirdir

Çocuklara Şeker Vermek Onlara Yapılmış En Büyük Kötülüktür

Yukarıdaki linkleri incelediyseniz, şekerin ne kadar zararlı olduğunu sizde farkındasınız artık. Asıl mesele şimdi başlıyor. Tamam şeker zararlı ama onsuz da hayat çok zor diyebilirsiniz. İşte bu yazımızda şekere alternatif olan bazı tatlara yer vereceğiz.

1- Hindistan cevizi şekeri: Hindistan cevizi şekeri yüksek enerji değerine rağmen, düşük glisemik indekse sahiptir. Çok lezzetli olmasının yanı sıra sayısız faydası vardır. Tatlandırıcı olarak şekerin yerine gönül rahatlılığı ile kullanabilirsiniz.

2- Hurma: Sağlıklı ve besleyici bir meyvedir. Sağlıklı bir aperatif olarak kullanılabilir. Şeker için sağlıklı bir alternatiflerden biride şüphesiz hurmadır.

3- Pekmez: Doğal yollara ve katkısız yapılmış bir pekmez çok sağlıklı bir seçim olur. Şekere hiç ihtiyacınız olmaz. B vitamini bakımından zengin olan pekmezi, şekerin yerine kullanılabilir.

4- Dut veya Dut Şurubu: Dut, doğuda ”çileklerin kraliçesi” olarak anılır. Dut şurubu da bu özellikleri korur ayrıca gıdaya özel bir tat verir. İçecek ve tatlılarınıza ekleyebilirsiniz. Yaz aylarında birçok dut ağacında bu güzel meyveyi görebilirsiniz. Doğal yetişen bu dutları yazın toplayın ve kurutun. Kışın mükemmel bir tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.

5- Agave şurubu: Kalorili olmasına rağmen agave şurubu şekerden çok daha tatlıdır ve bu nedenle yiyeceklerinize küçük bir damla eklemek bile yeterli olacaktır. Potasyum, kalsiyum ve demir açısından zengin olduğu için şekerden sağlıklıdır. Zaten birçok şey şekerden sağlıklıdır.

6-Üzüm şekeri: Üzüm şekeri hayatı uzatmak için bir araç olarak görülüp bu sayede ün kazanmıştır. İçeriği düşük kalorili ve sağlıklıdır. İçeceklerinize ve hamurlarınıza ekleyebilirsiniz.

7- Sorgum şekeri: Süpürgedarısından üretilen sorgum şekeri, Çin’de antik çağlardan beri kullanılır. Faydalarıyla ünlü olan bu şeker, normal şekerden çok daha az kaloriye sahiptir. İçeceklerinize, hamurlarınıza ve tatlılarınıza katabilirsiniz.

8- Arpa maltı: Şaşırtıcı gelse de arpa maltı, şeker yerine kullanılabilecek mükemmel bir tattır. Görme düzeyini geliştirmesinin yanı sıra, metabolizma hızını önemli ölçüde arttırır. Diğer bir faydalı özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Arpa maltını fırında kullanabilirsiniz. Hamura özel bir lezzet verir ve gevreklik kazandırır.

9- Bal: En sağlık şeker alternatifidir. Bal tek başına bir sağlık abidesidir. Bu şifalı besinden mutlaka faydalanılmalıdır.

10- Monk meyvesi özütü: Güneydoğu Asya’da yetişen Luo Han Guo olarak da adlandırılan monk meyvesi, şekere göre 200 kat daha tatlıdır. Neredeyse hiç kalori içermemesi (1 tatlı kaşığında 2 kalori) ve oldukça tatlı olması bakımından monk meyvesi güzel bir tatlandırıcıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.