iyimi boyle bilgi sitesi

Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Kokar

İlginç Bilgiler 29 Kasım 2019
Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Kokar

Yağmur sonrası hissedilen güzel kokular insanları büyüler. Birçoğumuz bu güzel kokunun kaynağını pek bilmez. Bu güzel kokunun kaynağı da toprakta yaşayan actinomycetes grubu içinde yer alan bazı bakterilerdir. Şaşırdınız değil mi? Kimsenin aklına gelmediği bu güzel konuyu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Toprakta yaşayan en küçük canlılardan olan bu bakteriler, en çok nemli ve karanlık ortamlarda gelişirler. Bu bakteriler, çevresel koşulları gelişmeleri için uygun olmadığı kurak dönemlerdeyse ‘spor‘ adı verilen özel yapılar üretirler. Sporlanma, bazı bakterilerin kendilerini olumsuz koşullarda korumalarını sağlayan bir özelliğidir.

Yağmurdan sonra duyduğumuz bu güzel kokunun sebebi işte bu sporlardır. Daha önce oluşmuş bu sporların kokusunu hava kuruyken duyamayız; ancak yağmur yağdığında duyabiliriz. Çünkü yağmur damlaları yere düştüğünde, toprakta önceden birikmiş bir miktar yağmur suyunun da yardımıyla sporların havaya fırlamasına neden olur. Yağmur nedeniyle havada çoğalan nem, bu sporların kokusunun burnumuza kadar ulaşmasına neden olur. İşte yağmur kokusu olarak bildiğimiz bu güzel kokunun kaynağı toprakta yaşayan actinomycetes grubu içinde yer alan bakterilerdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.