iyimi boyle bilgi sitesi

Galapagos Adalarındaki İlginç Görünümlü Hayvan Türleri

Galapagos Adalarındaki İlginç Görünümlü Hayvan Türleri

Ekvador Cumhuriyeti’ne bağlı olan Galapagos Adaları, “Colón Takımadaları” olarak da bilinir. Büyük Okyanusun doğusunda Ekvador’a bağlı takımadalardır. Burası Güney Amerika’daki Ekvador anakarasından yaklaşık bin kilometre uzaklıktadır. Galapagos takımadaları toplam 50.000 km² yüzölçüme sahiptir. Derin deniz yataklarındaki volkanik püskürmelerden oluşan bu adalar dünyanın en nadir türlerindendir. Burada doğal yaşam ekosistemler ve biyo çeşitliliği görüntüsü ile büyülenmemek imkansızdır. Bu adalarda dünyanın başka hiçbir yerinde karşılaşamayacağınız, ilginç görünümlere sahip hayvanlarla karşılaşmak mümkündür. Bu hayvanları adlandırmak gerekirsek;

sümsük-kuslari1-Mavi Ayaklı Sümsük Kuşları: Mavi ayaklı sümsük kuşları Pasifik Okyanusu’nun doğusunda Kaliforniya’dan Galapagos Adaları ve Peru’ya kadar olan kıyılarda ve adalarda yaşarlar.Bu kuşun ayakları gerçekten de masmavi’dir.  Mavi ayaklı sümsük erkeği üreme döneminde dişisinin ilgisini çekmek için ayaklarını kullanır. Erkek kuşun ayakları ne kadar mavi ise o kadar dikkat çeker. Ortalama 81 cm. boyunda ve 1,5 kg. ağırlığındadır. Havadan denize dalarak ve su altında yüzerek avlarını avlarlar.

Fregat-kuslari2-Maraton Uçucusu(Fregat kuşları):. Galapagos Adaları’nda tropik bölgelerde yaşarlar. Tüylerin bir bölümü tamamen siyah renklidir, kuyrukları uzun ve çatallıdır. Gagaları ise uzun kanca şeklindedir. Dişi Fregat kuşlarının karın altı tüyleri beyaz renklidir. Erkekler se çok belirgin kızılboğaz derilerini üreme mevsiminde dişileri çekmek için şişirirler.

3-Albatroslar Kuşları: Albatros Kuşları tek eşlilikten yana olan nadir kuşlardır. Suda uyuyan ve besin ihtiyaçlarını deniz hayvanlarından karşılarlar. Karaya sadece üremek için çıkarlar.Albatros kuşları genel olarak beyaz renktedirler. Karaya ayak basmadan 10 yıl boyunca yaşayabilirler.

Deniz-aslanlari4- Deniz Aslanları: Galapagos deniz aslanları sadece uzak takımadalarda ve Ekvador anakarasının hemen açığındaki Isla de la Plata’da üreyebiliyor. Galapagos deniz aslanları saatlerce uyuyabilen canlılardır. Erkek deniz aslanları dişilere oranla daha büyüktür. Dişi deniz aslanları insanlar gibi yavrularını kendi vücutlarında ürettikleri süt ile beslerler. Fakat Galapagos koşulları nedeni ile annelerin sütü çok yağlı olmadığından yavruların serpilip büyümeleri zaman almaktadır. Deniz aslanları, suyla temas ettikleri anda burun delikleri otomatik olarak kapanır. Keşke bizim de öyle bir özelliğimiz olsa :)

deniz-iguanasi5- Suda Yaşayan Kertenkeleler(Deniz İguanası): Sadece Galapagos Adaları’nda  görebileceğimiz bu hayvan, hem yüzebilen hemde karada yaşayabilen bir canlıdır. 9 metre kadar derinliğe dalan bu ilginç canlıların en sevdiği şey deniz yosunu yemektir. Deniz İguanaları, 30 metre derine dalabilir ve okyanusta yuttuğu tuzlu suyu atmak için hapşırırlar. Düşünsenize denizde yüzerken karşınıza böyle bir hayvanla burun buruna geldiğinizi :)

6- Dev Kaplumbağalar: Nesli tükenmekte olan bu hayvanların nüfusları 10.000’dir. Kiloları yaklaşık olarak 500 kg ağırlığındadır. Vejeterjan olan bu kaplumbağalar hiç bir şey yemeden 9 ay ile 1 seneye kadar yaşarlar.

7- Galapagos Yengeçleri: En çarpıcı renklere sahip olan bu yengeçleri sadece Galapagos’da görebilirsiniz. Kırmızı, Pembe, Sarı,Turuncu ve Turkuaz gibi renklere sahip olan bu yengeçlerin boyları 20 cm kadardır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.