iyimi boyle bilgi sitesi

Dünyanın En Mutlu Çocukları Neden Hollanda’da

Anne ve Çocuk 8 Mart 2017
Dünyanın En Mutlu Çocukları Neden Hollanda’da

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Örgütü’nün (UNICEF) yaptığı araştırmalara göre dünyanın en mutlu çocukları Hollandalı çocuklarmış. İyimiböyle sitesi olarak bu durumun altında hangi sebepler yatıyor diye biraz kafa yorduk. Bazı sonuçlara ulaştık. Sizlerle bu güzel sonuçları paylaşmak istiyoruz. Belki bizlerde mutlu çocuklar yetiştirebiliriz. Bunun için facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım platformlarında bu tip içerikleri paylaşalım. Belki toplum olarak uyanırız artık.

Hollanda da Çocuklar Neden Mutlu

1Hollandalılar aile yaşamına büyük önem veriyor: Çocuklar, anne ve babalarıyla bol bol vakit geçiriyor. Birlikte kahvaltı yapıyorlar ve birlikte sohbet ediyorlar. Çocukların okula gitmeden önce aileleriyle birlikte kahvaltı etme oranının en yüksek olduğu ülke Hollanda.

2Çocuklar okula bisiklet ile gidiyor: Finlandiya gibi Hollanda da bu konuda dünyanın en iyi ülkelerinden biri. Hollanda, bisiklet ile ulaşımın en çok geliştiği ülkelerden biri. Çocuklar bu sayede okula eğlenerek gidiyorlar. Ulaşım aracı olarak bisiklet kullandıkları için spor yapmış oluyor. Kasları gelişiyor ve şişmanlık gibi bir sorunları neredeyse hiç yok. Ülke son derece güvenilir olduğu için çocuklar sokaklarda mutlu ve güvendeler. Ülkenin her yerinde bisiklet yollarının bulunması sebebiyle aileler, yolda “çocuğumun başına bir şey gelir” endişesi yaşamıyorlar.

3Çocuklar 6 yaşına kadar sadece oyun oynuyorlar: Hollandalı çocuklar 6 yaşına kadar okuma ve matematik öğrenmiyorlar. Ödev yapmıyorlar. 10 yaşına kadar da hiçbir sınava tabi değiller. Ülkede, okulda ders alınmasından çok çocukların mutlu bireyler olarak büyümesine önem veriliyor.

4Çocuklar 11 yaşına geldiklerinde ortaokullarını kendileri seçiyor: Çocuklar hangi alanda ilgileri varsa o alana kendi istekleriyle yöneliyorlar. Okul hayatının uzun bir döneminde sınav ve okul baskısı olmaması sebebiyle Hollandalı çocuklar, okul kavramına olumlu bakıyor ve okulu seviyor. Okulu öğrencilikleri boyunca hayatın tadını çıkaracakları bir yer olarak görüyorlar.

5Çocuklar sürekli eleştiri altında değiller: Ebeveynler hem kendileri hem de çocuklarıyla ilgili olarak daha rahatlar. Anne ve babalar, çocuklarını hata ve kusurlarıyla kabul ediyorlar. Anne-baba olmanın tadını çıkarıyorlar. Hollandalı anneler, diğer ülkelerden annelere göre çok daha az depresyona giriyor.

6Tüm çocuklar eşit: Devlet okullarının kalitesi oldukça yüksek ve özel okul sayısı yok denecek kadar az. Benzer bir durum üniversiteler için de geçerli. Zengin ailelerin çocuklarını gönderdiklerini pahalı okul ve özel üniversiteler yok.

7Anneler kadar babalarda çocuklarıyla ilgileniyor: Hollandalı babalar da en az anneler kadar çocuğun büyütülmesi ve bakımı ile ilgileniyor. Hollanda’da bir babanın çocuk arabasıyla çocuğunu gezdirdiğini veya kucağında bebek taşıdığını sıkça görebilirsiniz.

8Kanunlar çocuklardan yana: Ülkenin yasaları çocukların mutluluğunu esas alıyor. Hollanda yasaları, babaların çocuklarıyla ilgilenebilmesi için ücretsiz izin almalarına olanak sağlıyor. Ders çıkışı çocuklarını almaya gelen çok sayıda babayı görebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.