iyimi boyle bilgi sitesi

Balık Yemenin 10 Faydası

Balık Yemenin 10 Faydası

Bildiğiniz üzere balık, zengin vitamin içeriği ile çok besleyici bir besindir. Bu sebepten dolayı hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli olarak tüketmesi gereken bir gıdadır. Mevsiminde olmak şartıyla özellikle kış aylarında taze ve çok çeşitli olan balık, haftada en az 2-3 gün sofrada bulundurulmalıdır. Bu yazımızda balığın faydalarından bahsedeceğiz.

Balığın Yemenin Faydaları

1- Balık zeka gelişimine fayda sağlıyor: Balık özellikle çocuklar için çok faydalıdır. Balık, iyottan zengin bir besin kaynağı olup zeka gelişiminde önemli rol oynar. Balık yiyen çocukların zeka ve öğrenme kabiliyetlerinin arttığı görülmüşür. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında düzenli balık tüketen annelerin bebeklerinde öğrenme, algılama ve bebeklik döneminde kavrama, tutma gibi el fonksiyonlarının güçlü olduğu saptanmıştır.

2- Balık bağışıklık sistemini güçlendirir: Mevsiminde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için son derece gerekli olan bir besindir. Balığın gribe ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu, yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

3- Balık kemikleri güçlendiriyor: Özellikle kılçığı ile yenilebilen küçük balıklar kalsiyum yönünden çok zengin olduğundan, kemiklerin güçlenmesini sağlar.

4- Balık omega3 deposudur: Balıkta, diğer hayvansal kaynaklı besinlerin aksine doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri denilen omega3 yağ asitleri bulunur. Omega3, vücudun üretmediği ve en fazla balıkta bulunan son derece faydalı bir yağdır. Özellikle uskumru, sardalye ve ton balığı omega3’ten oldukça zengindir. Omega-3; kalp ve damar sağlığı için çok gereklidir.

5- Balık hücreleri onarıyor: Balık protein açısından çok zengin bir besindir. Protein, hücrelerin onarılması ve yeni dokuların yapımı için önemli göreve sahiptir.

6- Balık kalp sağlığını koruyor: Balık tam bir kalp dostudur. Balığın içerisindeki omega3 yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) artırır. Balık, tansiyonu düşürerek kalp yetmezliğinden ve inme riskinden korur, kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığını artırır.

7- Balık diyabet riskini azaltıyor: Omega-3 gençlerde diyabet riskini önemli ölçüde azaltır. İnsülinin işlevini artırıp, Tip 2 diyabete karşı koruma sağlar. Bu nedenle diyabet hastalarının ve diyabet riski taşıyanların bol bol balık tüketmesi faydalı olacaktır.

8- Balık sizi depresyondan korur: Yapılan çalışmalar, özellikle somon, uskumru ve ton balığı gibi yüksek oranda Omega3 yağ asitlerini barındıran balıkların depresyona karşı büyük fayda sağladığını ortaya koymaktadır.

9- Balık eklem ağrılarına faydalıdır: Omega3 yağ asitleri dokuların hasar görmesine neden olan mekanizmaların geri dönüşümünü sağlayarak anti-inflamatuar etki gösteren en güçlü besin bileşenlerinden biridir.

10- Balık alzheimer riskini düşürüyor: Balık yağının ve Omega3 yağ asidinin faydalarından biri de Alzheimer riskini düşürmesidir. Alzheimer’ın yol açtığı hafıza kaybını önlemede güçlü bir silah olan balık, özellikle de buğulama ya da ızgara olarak tüketilmelidir.

Yorumlar

Yazıya 3. yorum yapılmış.

Gs kızı melisiniz 28 Şubat 2018

Nefret ederim hic sevmem balik besleyici olabilir ama benim bulundugum yerde balik pisirilmez

Sanya 28 Şubat 2018

Küçükken annem zorla balık yediriyordu ya çok fazla sevdiğim söylenemez :)

Melisa tektad 30 Mayıs 2018

Baligi cok seviyorum.Bana gore dadi cok guzel.Bu ailede yalniz ben balik yeyiyorum cunki ailemde hic kimse baligi sevmiyor:)Faydali olmasada yinede yiyerem baligi:)