iyimi boyle bilgi sitesi

Erkan Şamcı’dan Faydalı Bilgiler

Erkan Şamcı’dan Faydalı Bilgiler

Türkiye’nin en iyi Ziraat Mühendislerinden biri olan Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı’dan 5 altın öneriyi sizlerle paylaşacağız.

1– Beyaz çamaşırlarınızın kimyasal madde kullanmadan tertemiz ve bembeyaz olmasını istiyorsanız işte formül: Çamaşır makinenizin deterjan gözüne yarım limonu sıkın. Limon suyu son derece güvenli ve etkili bir beyazlatıcıdır. Limon suyu çamaşırlarınızı beyazlattığı gibi aynı zamanda mis gibi kokmasını sağlar. Kimyasal deterjan kullanmadan sağlıklı bir şekilde beyaz çamaşırlarınızı temizlemiş olursunuz.
2– Birçoğumuz perdelere ve mobilyalara sinen sigara kokusundan şikayetçidir. Oda içerisinde sigara içilmesine bu sebepten dolayı izin vermeyiz. Ama bir misafir geldiğinde bazen bu yasaklar delinebilir ve güzelim perdeleriniz ve mobilyalarınız sigara kokar. Bu durumdan kurtulmak için, bir su bardağı sirkeyi geniş ağızlı bir kaba koyun ve sigara kokusunun en yoğun olduğu odada bir gün boyunca bekletin, sigara kokusundan eser kalmayacaktır. Odanız mis gibi kokacaktır.
3– Bıçağınızda pas lekeleri var; bunun için ilk aklımıza gelen çözüm nedir? Hemen bulaşık teli ya da kimyasal malzemeler kullanırız. İşe de yaramaz zaten bu tip yöntemler. Bıçağınız da bulunan pas lekeleri için en sağlıklı ve etkili yöntem, paslı bıçakları 5 kere büyük bir soğana batırıp çıkarın. Soğan, pas lekelerini çıkaracaktır ve bıçaklar tertemiz ve passız olacaktır.
4– Genellikle süt ısıtmak için cezve kullanırız. Ama bazen cezvede sütü ısıtırken altını açık unuturuz ve süt yanıklı bir cezvemiz olur. Üzülmeyin bununda çözümü var. Cezvede kalan yanık süt lekelerini temizlemek için cezvenizi ıslatın ve tuz serpin. 15 dakika bekledikten sonra cezvenizi güzelce ovun. Tuz, yanık lekesini kabartır ve kolay çıkmasını sağlar.
5– Hepimizin evinde halı vardır. Evde en çok kirlenen eşya halıdır. Sürekli üzerine bir şeyler dökülür ve halının üzerinde leke yapar. Erkan Şamcı bu konuyu da sizler için çözmüş. Halılardaki lekeleri yok etmek için, mısır nişastası ile sütü macun kıvamına gelene dek güzelce karıştırın ve halının üzerindeki lekenin üzerine güzelce sürün, sonra kurumaya bırakın. Daha sonra kuruyan nişastayı elektrik süpürgesi ile süpürün. Halınız eskisinden daha temiz olacaktır.

Erkan Şamcı hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi Erkan Şamcı kimdir yazımızda bulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.