iyimi boyle bilgi sitesi

Bebekler Ne Zaman Oturur

Anne ve Çocuk 14 Haziran 2018
Bebekler Ne Zaman Oturur

Bebeklerin birçoğu 4 aylıkken oturmaya başlarlar. Bebekler 8 . Ayına geldiğinde uzun süre dik bir şekilde hiç devrilmeden oturabilirler. Ancak bazı bebekler daha fazla zamana ihtiyaç duyabilir. Örneğin prematüre doğan bebeklerde bu süre daha uzun olabilir. En geç olarak bebek 9 aylık olduğunda bağımsız olarak kendi başına oturması beklenir. Eğer bebeğiniz 4. Aylıkken kafa ve baş kontrolünü sağlayamıyorsa çocuğunuzun gelişimi hakkında endişelenmeye başlamalısınız. Kafa kontrolü ile birlikte oturma eylemini 9. Ayına kadar da yapamıyorsa bir hekime danışılması gerekir.

Bebeklerin Kas Gücünün Zaman çizelgesi

Bebek 3-4 Aylıkken: Bu aşamada, bebeğin boyun kasları hızlı bir şekilde güçlenir. Bebek karnın üzerine yatarken başını kaldırmasına izin verecek kadar güç kazanır. Yakında omuz kasları vücudunu destekleyecek kadar güçlü olacak ve onlara ağırlık vermeye(Şınav çekme hareketi gibi) başlayacaktır.

Bebek 5-6 Ay Aylıkken: Bebekler 6 aylık olduğunda düzgün bir şekilde oturabilir. Bu ayda başını ve sırtını düz tutabilir. Ancak, bu pozisyonda uzun süre kalamaz. Bu yüzden oturmaya devam etmesi için destek gerekir. Bu aşamada, onu yastıklar ile sarmak en uygun olanıdır. Bebek 6 aylık olduğunda, dik pozisyonda otururken dengesini nasıl tutacağını ve destek almak için kollarını kullanmaya başlayacağını anlayacaktır.

Bebek 7-8 Ay Aylıkken: Bebek, 7 aylıkken desteksiz dik olarak oturur.

Bebek 9 aylıkken: Bu dönemde bebek desteksiz bir şekilde kendi başına oturuyor olması gerekir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bebekler genel olarak 4 aylıkken oturmaya başlar. 9 aylık olan bebek halen oturamıyorsa mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.