iyimi boyle bilgi sitesi

Tazı Kanyonu Antalya

Tazı Kanyonu Antalya

Tazı Kanyonu, Antalya Serik, Manavgat İlçeleri ile Isparta Sütçüler İlçesi arasında yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı içindedir. Tazı Kanyonu doğa yürüyüş grupları, gezginler ve kampçılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Tazı Kanyonu yerel halk tarafından uzun zamandır bilinen bir yerdi. Onu meşhur yapan sosyal medya olmuştur.

Tazı Kanyonu ve civarında saf servi, sedir, Toros Göknarı, karaçam ağaçları bulunur.

Tazı Kanyonu’nun da içinde yer aldığı Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda yaşayan belli başlı memeli türleri ise; ayı, yaban keçisi, karakulak, vaşak, geyik, dağ keçisi, tilki, kurt, tavşan, sansar ve porsuktur.

Tazı kanyonunda yaşayan başlıca önemli kuş türleridir.Kızıl akbaba, kaya sıvacısı, kuyrukkakan, karakulaklı kuyrukkakan, kızıl kirazkuşu, yılan kartalı, kaya güvercini, kaya kırlangıcı, kaya kirazkuşu, aksırtlı kuyrukkakan, kaya serçesi, ebabil, kaya kartalı, taşkızılı, gökardıç kuşudur.

Tazı Kanyonu Konaklama

Tazı kanyonunda konaklama için tek seçenek kamp yapmak. Ekstrem seven arkadaşlar için tam da uçurumun göbeğinde bir çadırlık yer bulunmaktadır. Canı çok kıymetli olanlar içinse ormanın biraz daha içinde çok güzel çadırlık alanlar bulunmaktadır.

Tazı Kanyonu Ulaşım

Antalya merkeze ulaştıktan sonra Antalya Otogarı’ndan Serik otobüsüne binerek Serik ilçesine gidiyoruz (Yaklaşık 2.5 saat sürüyor). Serik ilçesinden, Köprülü Kanyon minübüslerine binerek Köprülü Kanyon’a geçiyoruz (1.5 saatte bu yolculuk sürüyor). Burada dikkat etmemiz gereken konu, Köprülü Kanyon’a günde sınırlı sayıda minübüs olması (1 yada 2). Köprülü kanyondan yaklaşık 12 km mesafede bulunan Tazı Kanyonu’na herhangi bir araç gitmiyor. Fakat oradaki rafting şirketleri ve halk belli bir ücret karşılığında ulaşım konusunda yardımcı oluyorlar. Kişi başı gidiş-dönüş ortalama 100 tl civarında diyebiliriz. Yürüyerek çıkmak isteyenler içinse yaklaşık 5 saat sürüyor. Yani Antalya’dan Tazı Kanyonuna yaklaşık 4 saat araç yolculuğu ve 5 saat yürüyüş parkuru olmak üzere 9 saat sürüyor. Bu yüzden yolculuk zamanını iyi ayarlamak gerekiyor.

Not: Ne yazık ki Tazı Kanyonu’ da diğer yerlerde olduğu gibi çevre kirliliği tehlikesiyle karşı karşıya. Şimdiden çöp öbekleri oluşmaya başlamış. Lütfen çöpler konusunda ve doğaya saygı konusunda ziyaretçileri uyaralım. Doğayı koruyalım.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.