iyimi boyle bilgi sitesi

Bebeğinizi Uyutmak İçin 6 Etkili Tavsiye

Bebeğinizi Uyutmak İçin 6 Etkili Tavsiye

Bebeklerde uyku düzeni çok önemlidir ama bu düzeni sağlamak çoğu zaman anneleri zorlamaktadır. Bebeğinizi uyutmak istiyorsunuz ama bir türlü uyutmayı beceremiyorsunuz. Bebeğiniz çok huzursuz ya da çok ağlıyor ve uyumamak için size direniyor. Bebeğinizin ağlamasına neden olabilecek her şeyi gözden geçirdiniz ve bir sebep bulamadınız. O zaman bebeğinizi iyi bir şekilde uyutabilmek için şu 6 altın değerindeki tavsiyelerimize bir göz atın.
1- Bebeğiniz uykuya dalması için öncelikle oda sıcaklığının ısısı uygun olmalıdır: Genelde 22-23 derece uygun bir sıcaklıktır. Oda ısısı çok yüksek olursa bebek terler ve huzursuz olur. Oda ısısı düşük olursa bebek üşür ve yine huzursuz olur ve uyumaz.

2- Odanın aydınlanma durumunun uygun olması gerekir: Çok aydınlık bir gece lambası bebeği rahatsız eder. Çok düşük olması da bazı bebekleri rahatsız edebilir. Uygun karanlıkta bebeği uyuttuktan sonra mutlaka gece lambasını kapatın. Bebeğin karanlıkta uyuması büyüme hormonun etkili olabilmesi için önemlidir.

3- Bebeğinize en güvende hissettiği sesleri dinletin: Bebeğinizin uykuya dalması için anne karnında duyduğu ve hissettiği sesleri dinletin. Seçtiğiniz sesler bebeğinizin anne rahmindeyken duyduğu, hissettiği seslere benzemelidir.Bebeğiniz anne karnındayken en çok duyduğu ses kalp atışlarıydı. Bebeğiniz için bu ritmik kalp atışı sesi: ona anne karnındayken yaşadığı huzuru ve güveni tekrar hissetmesine neden olur. Bebeğinize bu sesleri kolayca youtube’dan ya da birçok bilgisayar uygulaması ile dinletebilirsiniz. Anne karnındaki kalp atış sesine benzeyen başlıca sesler: elektrikli süpürge sesi ve  saç kurutma makinesi sesi gibi tekrarlayan ritmik seslerdir. Bebeğinizi bu sesleri dinleterek uyutmayı deneyebilirsiniz.

Dikkat: hiçbir zaman bebeğinizin uyuması için saç kurutma makinesini sesinden yararlanmak için çalışan saç kurutma makinesini bebeğinizin yatağına koymayın bu bebeğinizde ölümcül yaralanmalara yol açabilir.

4- Bebeğinize güvende olduğunu hissettirin: Bebekler tedirgin oldukları ve korktukları ortamlarda uykuya dalmakta zorluk çekerler bunun için bebeğinizi evin en sakin odasına götürün. Bebeğinizi kucağınıza alın, ona sımsıkı sarılın ki bebeğiniz artık güvende olduğunu hissedebilsin. Daha sonra bebeğinizi kucağınızdayken sağa sola yavaş ve ritmik bir şeklide sallamaya başlayın ve bebeğinizin size sarılarak uyuduğunu göreceksiniz. Bunu sallanan emzirme sandalyelerinde de yapabilirsiniz.

5- Bebeğinizi rahatlatın: Özellikle yaz aylarında bebekler terleme sebebiyle ve sık sık bez değişimi sonrası vücutlarına dokunan ıslak mendiller yüzünden gerilirler. Böyle zamanlarda bebeğinizi güzel bir duş ile rahatlatın ve daha sonra ona kremler ve masaj yağları ile yavaşça masaj yapın. Bu sayede uyumayan ve artık yorgunluktan ağlamaya bile gücü kalmayan bebeğinizi sakinleştirip rahatlatabilirsiniz. Rahatlayan bebek daha iyi bir şekilde uykuya dalacaktır.
6- Bebeğinizi gezdirin: Bebeğiniz nasıl anne karnında duyduğu ritmik sesleri seviyorsa onlarla kendini güvende hissediyorsa aynı şekilde anne karnından alışık olduğu ritmik hareketleri de sever. İlk önce bebeğinizi evde pusetinde gezdirmeyi deneyin eğer ev içinde çok başarı olmadıysanız artık bebeğinizi uyuması için son şans olan dışarı çıkarmayı düşünebilirsiniz. Bebeğiniz arabanın motor sesini ve titreşimini çok sever ve genellikle araba çalışmaya başladıktan sonra 10 dakika içinde bebeklerin uykuya daldıkları görülmüştür.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.