iyimi boyle bilgi sitesi

Zayıflamak İsteyenler Buraya Hangi Egzersiz Ne Kadar Kalori Yakıyor

Sağlık 13 Mayıs 2018
Zayıflamak İsteyenler Buraya Hangi Egzersiz Ne Kadar Kalori Yakıyor

Sağlıklı zayıflamak için sadece diyet tek başına yeterli olmayabilmektedir. Sağlıklı bir vücut için spor yapmak gerekiyor. Özellikle kilolu olanlar için kalori yakmak oldukça önemli. Bu yazımızda hangi egzersiz ile ne düzeyde kalori yakarız onu inceleyeceğiz.

En Çok Kalori Yakan Egzersizler

1- Bisiklet sürmek: Listenin en başında bisiklet sürmek var. Çünkü bisiklet sürmek keyfili olduğu kadar müthiş bir yağ yakıcı spordur. Günde 60 dakika bisiklet sürmek 850 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Kalca ve bacaklarınızı çok iyi şekilde çalıştıracaktır. Bisiklet sürmek ayrıca iyi bir kardiyo egzersizidir. Bir saatlik yoğun bir bisiklet turu, 850 kaloriye kadar yakmanızı sağlar.

2- Yüzme: Egzersiz yapmaktan ve spor salonlarına kapanmaktan hoşlanmayanlar, havuzda veya denizde her gün bir saat yüzebilir. Yüzmeyle 700 kalori yakabilirler. Yüzmek vücuttaki tüm kasların çalışması içinde idealdir.

3- İp atlama: Kısa sürede en çok kaloriyi yakma imkanı tanır. Zamanı az olanlar için mükemmel bir kalori yakma yöntemidir. Bir saatlik ip atlama esnasında 700-800 kalori harcamanız mümkündür. İp atlama vücudunuzdaki tüm kasların çalışmasını sağlar.

4- Aerobik: En eğlenceli sporlardan birisi olan aerobik, en kısa zamanda en etkili sonuçları almanızı sağlar. Başlangıçta biraz zor gibi gelebilir ancak bir kere alıştığınız zaman favori sporunuz olacağı kesindir. Günde bir saatlik aerobik yapmak 500-600 kalori vermenizi sağlar.

5- Koşu bandı veya koşma: Koşmak tüm zamanların en iyi sporlarından bir tanesidir ve stresi azaltır, depresyon ile savaşır. Koşmak kendinizi canlı hissetmenize yardımcı olur. Bir saatte 600 kalori bile harcamanızı sağlayabilir. Ancak koşarken tutacaklardan tutmaya da dikkat edin çünkü bu şekilde kas gruplarınız daha iyi çalışacaklardır.

6- Zumba: Dans etmeyi sevenler için en eğlenceli ve etkili bir kalori yakma yoludur. Zumbayla 60 dakikada 350-650 kalori yakmak mümkündür.

7- HIIT: Yüksek yoğunluklu bir spordur. Hızlı ve yoğun hareketlerin ardından 20 saniyelik dinlenmeler sunar. Kalp hızını arttırır, kasları şekillendirir. 30 dakikalık bir HIIT seansında 250-400 kalori yakmanız mümkündür.

Günde 2000 Kalori Yakmak İçin Egzersiz Programları

Bu egzersizleri farklı şekillerde de kombine edebilir ve günde 2000 kalori yakabilirsiniz. Ancak hepsini tek seferde yapmaya çalışmak zorlayıcı olduğu için egzersizleri sabah ve akşam olmak üzere ikiye bölebilirsiniz.

1– Isınma + 30 dakika koşma + 30 dakika ip atlama + 60 dakika zumba + 60 dakika bisiklet sürme + soğuma
2– Isınma + 60 dakika aerobik + 30 dakika HIIT + 60 dakika yüzme + 60 dakika sprint atma + soğuma
3– Isınma + 60 dakika zumba + 30 dakika ip atlama + 30 dakika eğimli koşu bandı + 30 dakika HIIT + soğuma

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

murat aydın 30 Mayıs 2018

merhaba hocam
ast 48
alt 140 bilgilendirme yapabilirmisiniz hocam nasıl önlem alabilirim bu riskmi acaba