iyimi boyle bilgi sitesi

Artroskopi Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir

Artroskopi Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir

Artroskopi bir eklem içinde meydana gelen sorunları tetkik ve tedavi etmekte kullanılan ve ‘’anahtar’’ deliği’’ cerrahisi diye bilinen bir cerrahi uygulamadır. Artroskopi, genellikle diz ekleminde kullanılmaktadır. Artroskopik yöntem, ayrıca omuz, kalça, el bileği, ayak bileği eklemlerinde de uygulanmaktadır. Artroskopik yöntem, artrit, kıkırdak veya bağ dokusu hasarı ya da bir eklemde ağrı veya zayıflık gibi şikayetlerinizde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca doku örneği almak(Biyopsi) veya eklem içindeki gevşek doku, kemik veya kıkırdak parçalarını çıkarmak için de uygulanabilir.

Bu tür cerrahi işlemlerde normal ameliyatlara oranla enfeksiyon kapma riski daha düşüktür. Artroskopik yöntemde küçük insizyonların (Kesilerin) neden olduğu yara izleri çok daha küçüktür ve estetik rahatsızlık vermez. Ayrıca bu uygulama ekleminize daha az yük bindirir ve iyileşme süresi normal ameliyatlardaki kadar uzun değildir.

Artroskopi işlemi Nasıl Yapılır

Artroskopi Nedir ve Kullanım AlanlarıArtroskopi işlemi operasyonun seyrine ve hastalığın durumuna göre yaklaşık 1 saat sürebilir. Yine operasyonun özelliğine göre, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Artroskop (Bir ucunda ışık olan ince bir tip) ve gerekiyorsa diğer cerrahi gereçlerin eklem içine sokulabileceği iki küçük kesi açılır. Cerrah eklemin içini gösteren bir TV ekranından operasyonu izler ve yapılabiliyorsa işlem sırasında hasar görmüş kısımları onarır. Özellikle artritten etkilenen eklemlerde eklemi ‘’yıkamak’’ için zaman zaman sıvı da kullanılabilmekte ve bu yöntem semptomları birkaç ay süreyle hafifletmektedir. İşlemin sonunda artroskop ve gereçler çıkartılır ve gerekirse eklem bandajlanabilir.

Artroskopi Cerrahisinde İyileşme Ne Kadar Sürede Olur

Oldukça güvenilir ve pratik bir yöntem olan artroskopik cerrahinin ardından iyileşme, normal ameliyatlara göre çok daha hızlı olur. Hatta bazı işlemlerde ameliyat olduğunuz gün içinde evinize dönebilirsiniz. İnsizyonlar genelde ağrısızdır. Bazı durumlarda cerrahiden sonraki birkaç haftalık sürede eklemde biraz şişme ve rahatsızlık görülmesi normaldir. Tedavi edilen sorun artritse bu iyileşme süresi daha uzun sürebilir. Bazı artroskopik işlemlerden sonra eklemi korumak veya rahat etmenizi sağlamak için atel, askı veya koltuk değneği kullanmanız gerekebilir. Pek çok hasta bir hafta içinde işine geri dönebilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.