iyimi boyle bilgi sitesi

Menopoz Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Menopoz Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Menopoz, 45- 55 yaşlarda görülen aylık adet kanamalarının doğal yolla bitmesidir. Yumurtalıklardan salgılanan, östrojen ve progesteron hormonlarının zamanla salınması yavaşlar ve bir süre sonra da üretimi durur. Bir kadın, bir sene boyunca adet görmemesi durumunda menopoza girmiş olarak kabul edilir. Bazı kadınlar menopoz döneminde birtakım endişelere kapılırlar. Kulaktan dolma inanışlar ile bu dönem kabusa dönebilmektedir. Bu doğru sanılan yanlışları sizlerle paylaşıyoruz.

Yanlış Olan: Menopoza giren kişilerde cinsel hayatı sona erer.

Doğru olan: Cinsel istek menopozdan etkilenmez. Hatta gebelik korkusunun ortadan kalkması ile kaygı keder düşüncesi olmadan cinsel hayatları daha da renklenecektir. Koşuşturma ile geçen hayattan çıkıp, çocuklarında büyümesiyle hayatlarının ikinci baharlarını yaşayacaklardır.

Yanlış Olan: Her kandının menopoz yaşı annesininki ile aynı dönemdedir.

Doğru olan: Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiş olsa da her kadın, annesinin yaşında menopoza girecektir anlamına gelmez. Sigara, beslenme bozukluğu, yaşam tarzı gibi etkenler de menopoza girme yaşını etkilemektedir.

Yanlış Olan: Gebelikten korunma yöntemleri erken menopoza yol açar.

Doğru olan: Spiral, doğum kontrol hapları, tüplerin bağlanması gibi buna benzer gebelik önleyici yöntemlerin hiç biri yumurtalıkların hormonal faliyetini olumsuz etkilemez ve dolayısıyla menopoza yol açmaz.

Yanlış Olan: Rahim alındığında menopoza girilir.

Doğru olan: Menopoz, yumurtalıkların hormonal faaliyeti ile ilgilidir. Rahim ameliyatı sırasında ek bir neden olmadıkça yumurtalıklar alınmadığından, hormonal faaliyet doğal seyrini sürdürür. Menopozu belirleyen, yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bu yüzden de menopoz durumu ortaya çıkmaz.

Yanlış olan : Menopoza giren kadın aniden adetten kesilir.

Doğru olan: Kadının adetten kesilmesi ve yumurtlamasının bitmesi anlamına gelen menopoza öyle bir günde girilmez. Aşamalı şekilde önce hormonlar azalmaya başlıyor sonra adet düzensizlikleri ortaya çıkar ve zamanla adetten kesilir. 1- 1,5 yıl süreyle tamamen adet görülmediğinden menopoza girilmiş demektir.

Yanlış olan: Bütün kadınlarda menopoz döneminde görülen belirtiler aynıdır.

Doğru olan:  Menopoza giren bütün kadınlarda ruhsal gerginlik, sıcak basmaları gibi belirtiler göstermez. Yapılan araştırmalara göre, kadınların yaklaşık yarısının menopoz belirtileri göstermediğini ortaya çıkmıştır. Kadınlarda görülen en belirgin ve tek ortak belirti ise adet görmenin kesilmesidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.